• Dönerci Hacı Baba
Şehir Gündemi Haber Girişi : 12 Eylül 2023 15:32

Başkan Karaca'dan Belediyelere Çağrı

Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, Büyükşehir başta olmak üzere ilçe belediyelerine “kırtasiye kuponu” çağrısında bulundu. Karaca, önceki yıllarda yardıma muhtaç öğrencilere dağıtılan okuma setlerinin tek noktadan alınması yerine “kırtasiye kuponu” yapılarak dağıtılmasını istedi.

 

 

Geçtiğimiz yıllarda belediyeler tarafından ilköğretim çağındaki yardıma muhtaç öğrencilere kitap ve set yardımı yapıldığını kaydeden Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, tek noktadan alımı yapılan bu uygulamanın geçim kaynağı sadece kitap ve kırtasiyecilik olan esnafı mağdur ettiğini belirtti. Karaca, uygulamanın bu yıl da yapılması halinde öğrencilere dağıtılan okuma setlerinin tek noktadan alınması yerine “kırtasiye kuponu” yapılarak dağıtılması çağrısında bulundu. Karaca, bu sayede kitap ve kırtasiye esnafına az da olsa katkı sağlanacağını söyledi.

Esnafa önemli katkı sağlayacak

Karaca açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Erzurum büyükşehir belediyesi, alt kademe ve ilçe belediyelerinin, önceki yıllarda yardıma muhtaç öğrencilere dağıttıkları okuma setlerini tek noktadan almak yerine “kırtasiye kuponu” yapıp dağıtmaları halinde öğrenci de okuluna yakın bir kırtasiyeden setini almış, küçük esnafımız da üç-beş kuruş faydalanmış olur.  Geçtiğimiz yıllarda belediyelerimiz tarafından ilköğretim çağındaki yardıma muhtaç öğrencilere kitap ve set yardımı yapılmaktaydı, tek noktadan alımı yapılan bu uygulama, geçim kaynağı sadece kitap ve kırtasiyecilik olan esnaflarımızın önemli derecede mağduriyetlerine yol açmaktaydı.

Belediyelerimiz tarafından bu yıl da aynı uygulama yapılacaksa, söz konusu olumsuzlukların ve haksız rekabetin önüne geçme adına okul araç ve gereçlerini tek noktadan alıp dağıtma yerine yardıma muhtaç öğrencilerimize ''KIRTASİYE KUPONU'' vermek suretiyle öğrenci ve velilerinin ilimizin muhtelif semtlerinde bulunan kitap-kırtasiyeci esnafımızdan alış veriş yapmalarını sağlamak esnafımıza da önemli bir katkı sağlamış olacaktır.

Belediyelerimizin, Kitap ve Kırtasiyeci esnafımızın daha fazla mağduriyet yaşamamaları adına bu önemli konuyu dikkate almalarını bekliyor, yeni eğitim ve öğretim sezonunun esnafımıza, eğitim camiasına ve öğrencilerimize hayırlara vesile olmasını diliyoruz”

 

Nesrin Demir/Pusula