• Dönerci Hacı Baba
Gündem Haber Girişi : 09 Ocak 2023 19:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Cumhurbaşkanı Erdoğan,

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Cumhurbaşkanı Erdoğan,

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Millî Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesinde düzenlenen "Yeni Nesil Fırtına Obüsleri Teslimat Töreni"ne teşrif etti. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, törene beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile katıldı.

 

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan konuşmasında, teslimatı gerçekleşecek olan 6 adet yeni nesil Fırtına obüslerinin millette ve orduya hayırlı olmasını diledi.

"Bu sayıyı önümüzdeki dönemde, yeni teslimatlarla toplamda 140'a kadar çıkaracağız." diyen Cumhurbaşkanımız Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yeni nesil Fırtına obüsleri, şu an envanterde olan modellere kıyasla pek çok avantaja sahip. Yürütülen çalışmalar neticesinde obüslerimizin hem beka kabiliyeti hem de ateş gücü arttırılmıştır. Kazandırılan ilave yetenekler arasında yeni nesil atış kontrol, otomatik mühimmat yükleme, sürücü görüş, otomatik yangın söndürme, iklimlendirme, uzaktan kumandalı silah, yenileştirilmiş palet askı donanımı, yeni nesil yardımcı güç grubu gibi pek çok kritik unsur bulunuyor. Fırtına obüslerimizin gücüne güç katan tüm bu sistemlerle aynı zamanda dışa bağımlılığımızı da azaltmış oluyoruz. Motor ve transmisyon konusunda bir süredir yürüttüğümüz yerlileştirme faaliyetlerini inşallah iki sene içerisinde tamamlayacağız."

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, Fırtına obüslerinde 2025'ten itibaren BMC Power tarafından geliştirilen motor ve transmisyonun kullanılacağını ifade ederek, böylece savunma ürünleri ihracatında zaman zaman karşılarına çıkan lisans meselesini de kökten çözüme kavuşturacaklarını vurguladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcılığını ve hareket kabiliyetlerini ileri taşıyan bu projenin icrasında görev alanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, "Obüslerin imalatını yapan mühendislerimizi, teknisyenlerimizi ve işçilerimizi tebrik ediyor, başarılarından dolayı kendilerini kutluyorum. Burada yakaladığımız ivmeyi Altay tankı başta olmak üzere fabrikamızda yürütülen diğer stratejik projelere de teşmil ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mayıs ayında 2 adet yeni Altay tankımızı testlerini gerçekleştirmek üzere ordumuza ve güç grubunu yapacak firmaya teslim ediyoruz. Yeni Altayların testlerini tamamladıktan sonra inşallah 2025 yılından itibaren proje ortaklarımızla birlikte seri üretime başlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, "Fırtına obüsleri ve Altay tanklarımıza ilave olarak Arifiye tesisimizde Altuğ 8x8 zırhlı personel taşıyıcıların üretimi ve ihracatı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonu, 400 beygirden 1500 beygire kadar farklı motor ve transmisyonların proje, araçlara entegre ve üretim çalışmaları da devam ediyor." şeklinde konuştu.

Birilerinin "Ona, buna satıldı." diyerek iftiralarına hedef olan Arifiye Ana Bakım Fabrikasının, farklı alanlarda ordunun ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürdüğünü dile getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, şöyle devam etti:

"'İşten atılacak.' diyerek galeyana getirmek istedikleri fabrika personelimiz de hiçbir hak kaybına uğramadan, tam bir gönül huzuruyla fabrikamızda çalışıyor, üretiyor, ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyor. Hâl böyleyken fabrikayla ilgili hiçbir iddiaları tutmayanlar, şimdiye kadar ne buradaki işçi kardeşlerimizden ne işletmecilerimizden ne de milletimizden yarım ağızda da olsa bir özür dileme erdemi göstermediler."

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, savunma sanayisi alanında tam bağımsızlığı ilan edene kadar durmayacaklarını, dinlenmeyeceklerini ve en küçük bir geri gidişe rıza göstermeyeceklerini, kamu ve özel sektör iş birliğiyle Türkiye'yi başarıdan başarıya koşturacaklarını dile getirdi.

Türkiye'nin zincirlerini kırdığı alanların başında savunma sanayisinin geldiğinin altını çizen Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, göreve geldiklerinde savunma sanayisi alanındaki üretimlerin yüzde 20'sinin millî olduğunu, bugün bu oranın yüzde 80'e ulaştığını ifade etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, ana yükleniciler, KOBİ'ler, araştırma kuruluşları ve teknoloji merkezleriyle son 20 yılda bu alanda hayal dahi edilemeyen başarılara imza attıklarına işaret etti.

Savunma sanayisinde başarı hikâyesi yazmakla kalmadıklarını, aynı zamanda büyük bir zihniyet devrimi gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, Türkiye'de daha önce başlatılan birçok projenin sekteye uğradığını, son 20 yılda projelerin hayata geçebilme başarısının ispatlandığını aktardı.

SAVUNMA SANAYİSİNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMA SAYISI 2 BİNİ AŞTI

"Yapılamaz" ve "hayal mahsulü" olarak nitelenen birçok kritik projeyi tek tek gerçeğe dönüştürdüklerini vurgulayan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, şöyle konuştu:

"Elbette bu seviyeye öyle bir anda gelmedik. Başbakanlığımızın ilk gününden itibaren ülkemizin güçlenmesi, savunma sanayinde dışa bağımlılığını kırması adına yürütülen tüm çalışmalara sahip çıktık, destek verdik. Başkalarından hazır ürün satın almak yerine ortak üretim dâhil, farklı usul ve yöntemlerle kendi savunma sektörümüzü geliştirmeye gayret ettik. Nice direnişlere, nice sabotajlara, nice ihanetlere maruz kalmamıza rağmen bu yoldan asla dönmedik. Hamdolsun, elde ettiğimiz somut neticelerle gurur duyduğumuz bugünlere geldik.

Savunma ihtiyaçlarımızın karşılanması süreçlerinde yaşanan bu zihniyet değişikliğinin faydasını pek çok başlıkta kısa sürede bizzat tecrübe ettik. Örneğin 2002'de savunma sanayi sektöründe sadece 56 firma faaliyet gösterirken bugün bu sayı 2 bini aştı. 62 olan proje sayısı 750'yi geçti. Toplam 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken bugün bu rakam 60 milyar doların üzerine çıktı. İhale sürecinde olan projeleri dâhil ettiğimizde bütçe büyüklüğümüz 75 milyar doları buluyor. Savunma sanayinde araştırma geliştirmeye ayrılan bütçenin yıllık 49 milyon dolardan 1,5 milyar dolara yükseldiğini gördüğümüz günlere kavuştuk. Allah'a hamdolsun."

Özellikle ihracat alanında gurur verici bir tabloya şahit olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bundan 20 yıl önce sadece 248 milyon dolar olan savunma ihracatımız geçen sene ne oldu biliyor musunuz? 4 milyar 400 milyon dolarla rekor kırdık. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar dünyanın ilk 100 savunma şirketi listesinde 2 firmamız varken bugün aynı listede 7 firma ile temsil ediliyoruz. İHA, SİHA ve taarruzi insansız hava araçlarının üretiminde ise dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasında yer alıyoruz. İçimizdeki teknoloji özürlü kimi gafillerin karalama gayretlerine rağmen silahlı-silahsız taarruzi insansız hava araçlarımız tüm dünyada gıptayla takip ediliyor.

Karabağ zaferinden Libya'ya, terörle mücadeleden nokta operasyonlarına kadar geniş bir alanda Türk SİHA'ları, elde ettikleri başarılarla savaş yöntemlerini de dünyada değiştiriyor. Bugün silahlı ve taarruzi insansız hava araçlarımız, fırtına obüslerimizle birlikte özellikle sınırlarımız dışından ülkemizi hedef alan terör örgütlerinin kâbusu hâline gelmişlerdir. Suriye harekâtlarımız sırasında bu iki kabiliyetimizin ne kadar önemli ve kritik rol üstlendiğini bizzat müşahede ettik. Yeni nesil fırtına obüslerimizin de envantere girmesiyle bu dev eserlerimizle inşallah bu gücümüzü perçinliyor, daha da sağlamlaştırıyoruz."

Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'ü diğer alanlarla birlikte savunma sanayinde de bir dönüm noktası hâline getirmekte kararlı olduklarını belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, 2023 yılının yediden yetmişe herkesi gururlandıracak çok mühim gelişmelerin yaşandığı müjdelerle dolu bir sene olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, "Millî muharip uçağımızı hangardan çıkartıp tüm dünyaya göstereceğiz. Jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağımız HÜRJET ilk uçuşunu yapacak. Muharip insansız savaş uçağımız Bayraktar KIZILELMA'nın uçuş manevra testleri ve mühimmat entegrasyonları gerçekleştirilecek. Dünyanın ilk SİHA gemisi olacak ANADOLU'yu da bu yıl hizmete alıyoruz. ANADOLU gemisine konuşlandıracağımız Bayraktar TB3 SİHA ilk uçuşunu icra edecek. Özgün helikopterimiz GÖKBEY'i Jandarma Genel Komutanlığımız kullanmaya başlayacak. Ağırlığı 11 tonu bulan ATAK-2 helikopterimiz ilk uçuşunu gerçekleştirecek. İMECE Yer Gözlem Uydusu ile gemilerin konum ve rota bilgilerini toplayacak KILIÇSAT Küp Uydusu'nu uzaya fırlatacağız. Denizde ikmal destek muharebe gemisi DERYA, i sınıfı fırkateynlerimizin ilki olan İstanbul ve yeni denizaltılarımızın ilki PİRİREİS de inşallah bu sene envantere girecek." diye konuştu.

Aynı şekilde hava savunma ve füze sistemlerinde artık belli bir aşamaya gelindiğinin görüleceği bir yılın olacağını kaydeden Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, uzun menzilli hava savunma ve füze sistemi SİPER'in hizmete gireceğini söyledi.

BOZDOĞAN görüş içi ve GÖKDOĞAN görüş ötesi füzelerinin ilk teslimatlarının yapılacağını hatırlatan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, GÖKDENİZ yakın hava savunma sisteminin gemilere entegre edilmeye başlanılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"SOM ve ATMACA füzeleri için geliştirilen turbo jet motoru kullanıcılarına teslim edilecektir. Seyir füzesine dönüştürülmüş haliyle Şimşek Hedef uçağını kullanıma alacağız. Yerli-millî elektronik harp ve elektronik destek kodlarının F-16'lara entegrasyonunu tamamlayacağız. Erken ihbar radar sistemi ERALP'in teslimatını yapacağız. AESA, bunun radarını AKINCI TİHA ve F-16'lara entegre edeceğiz. Zırhlı Amfibi Hücum Aracı ZAHA ve yerli motorlu Vuran zırhlı araçlarının teslimatına başlayacağız. Tüm bunlarla beraber irili ufaklı daha pek çok projemizin başlama, tamamlanma ve teslimat işlemlerini gerçekleştireceğiz.

Yeni nesil fırtına obüsü teslimat töreniyle başladığımız 2023 senesini, milletimize savunma alanında vereceğimiz yeni müjdelerle sürdüreceğiz. Rabb'im yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum ve yeni nesil fırtınalarla inşallah atışlarınız yüzde 100 isabet kaydetsin. Ve düşmanlara korku, dostlara da güven versin diyorum. 6 adet yeni nesil fırtına obüsümüzün kahraman silahlı kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Tüm engelleme girişimlerine rağmen aşkla, samimiyetle, azimle çalışarak bu teslimatları gerçekleştiren siz kardeşlerime tekrar şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum."