• Dönerci Hacı Baba
Şehir Gündemi Haber Girişi : 09 Ocak 2023 15:02

''ERMED'TEN ANLAMLI PROĞRAM;'' VEFAT EDEN GAZETECİLERE VEFA ÖRNEĞİ''

''ERMED'TEN ANLAMLI PROĞRAM;'' VEFAT EDEN GAZETECİLERE VEFA ÖRNEĞİ''
Erzurum Yeni Medya Derneğince (ERMED) 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Erzurum Yeni Medya Derneği Başkanı Gamze İspirli,  dernek yönetim kurulu üyeleri ve vefat eden gazetecilerin aileleri ilk olarak vefat eden gazetecileri kabirleri başında ziyaret etti.

Kabir ziyaretine Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Köksal Yavuz da katıldı.

Vefat eden gazeteciler kabirleri başında anılarak, Kuran-ı Kerim okundu.

 Yavuz, vefat eden gazetecilere rahmet dileyerek, Erzurum Yeni Medya Derneğinin anlamlı çalışmalara imza attığını ifade etti.

Daha sonra Mezarlıklar Şube Müdürü İlham Amaç’ı ziyaret eden Erzurum Yeni Medya Derneği Başkanı İspirli ve denek yönetim kurulu üyeleri, mezarlık hizmetleri hakkında bilgi alarak, vefat eden gazetecilerden ailesi Erzurum’da olmayanların mezarlıklarının bakım ve onarımını talep ettiler.

Şube Müdürü Amaç ise konuyla ilgili çalışma yapacakları söyledi.

Daha sonra vefat eden gazeteciler için Abdurrahman Gazi Camide vefa eden gazeteciler için Mevlid-i Şerif programı düzenlendi.

Programda son yıllarda Erzurum’da vefat eden gazetecilerin isimleri tek tek zikredildi.

  Mevlidi Şerif programının ardından basın açıklaması yapan ERMED Yönetim Kurulu Başkanı İspirli, Erzurum Yeni Medya Derneğinin 2021 yılının Mart ayında faaliyetlerine başladığını hatırlatarak,  kuruldukları günden bugüne kadar vefa kavramına önem verdiklerini söyledi.

 

2021 yılında kurulan derneğin önemli çalışmalara imza attığını belirten İspirli, şunları söyledi:

‘’Amacımız,  medya mensupları arasında dayanışma ve sinerjiyi sağlayarak, topluma yararlı faaliyetlere imza atmak. İki yıllık süre içeresinde önemli çalışmalar gerçekleştirdik,  ilk olarak, derneğimizin tanıtımı konusunda geniş katılımlı lansman programı düzenleyerek, misyonumuzu kamuoyu ile paylaştık.  Türk İnternet Medya Birliği ve Dünya Basın Federasyonuna üye olduk. Erzurum Yeni Medya Derneği olarak, kurulduğumuzdan bugüne vefa kavramına büyük önem verdik. Bugün burada vefat eden meslektaşlarımızın mevlidi şerif programıyla yad edeceğiz. Basın tarihinde önemli bir yere  sahip olan Erzurum’da birçok başarılı gazeteci ve medya mensupları görev yapma imkanı buluşmuştur Erzurum Doğunun babıalisidir.  Ebediyete intikal eden meslektaşlarımız ve basın şehitlerimiz için bugün buradayız.  Kentte yıllarca gazetecilik yapan deneyimli meslektaşlarımızı için ahde vefa buluşmaları programları düzenleyerek meslektaşlarımızı ziyaret edip,  plaket takdim ediyoruz.  Narman İlçesinde ağaçlandırma çalışması gerçekleştirdik, STK’larla aylık bazda toplantılar düzenleyerek, medya buluşmalarını sağlamaya devam ediyoruz, kent protokolünü ziyaret ederek, medya konusunda istişarelerde bulunuyoruz. Çeşitli hedef gruplara bilinçli medya kullanımı konusunda eğitimler veriyoruz,  Kentteki sivil toplum kuruluşları ve STK’LARLA ortak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.  Erzurum Teknik Üniversitesi ile birlikte Erzurum’un kadın yöneticileri ortak akıl toplantısını gerçekleştirdik. Türk İnternet Medya Birliği bölge toplantısını Erzurum’da gerçekleştirerek, geniş katılımlı organizasyonlara imza atıyoruz. Gazetecilik alanında yeni medyayla ilgili çalışmaları takip ediyoruz. Hiç kimseyi ayrışmadan kapımız herkese açık oldu . Medya bir toplumun vitrinidir ve ortak aklın toplumda farkındalık oluşturmasında önemli bir role sahiptir.

Medyaya bir ömrü adayanları, gazete ve televizyon arşivlerinde yer alan meslektaşlarımızı yad etmek bizler için önemli bir ayrıcalık. Bugün tarihe not düşmüş meslektaşlarımızı anacağız’’

EDEBİYETE İNTİKAL EDEN GAZETECİLERİ ANDIK

 

Erzurum’da vefa kavramı konusunda farkındalık oluşturmaya devam edeceklerini belirten İspirli, ‘’Ebediyete intikal eden Yusuf Şenocak, Şeref Yılmaz, Durdemir Bilirdönmez, Seracattin Avar, Kemal Alyanak, İrfan Alyanak, Sadık Engin, Kamil Koşapınar, Tevfik Akan, Cevdet Yücel Söztutan, Sebahattin Yılmaz, sayıl Narmanlıoğlu, Vehip Atalay, Adnan Vangölü, Güneri Tümer,  Vahap Çolak ve ismini sayamadığımız daha niceleri. Bu şehir için haber peşinde bir ömrü feda etmiş meslektaşlarımız. Hepsinin ruhu şad, mekânı cennet olsun. Çalışan, çalışmayan, tüm imkânsızlıklara rağmen fedakârca bu mesleği icra eden tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Gazeteciler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Programımıza destek veren Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Yakutiye Belediyemize, Abdurrahman Gazi Cami İmam Hatibi Rıdvan Aras’a, Şehit Polis Özel hareket Kubilay Karaman Cami İmam Hatibi Ebubekir Yıldırım’a,  teşekkür ediyoruz’’ diye konuştu.

 

GAZETECİ AKKÖK ‘E BAŞARI PLAKETİ

ERMED Başkanı  İspirli ve Yönetim Kurulu Üyeleri daha sonra ahde vefa buluşmaları kapsamında Erzurum’un duayen gazetecilerinden olan ve  42 yıldır aktif gazetecilik yapan Öztürk Akkök ile söyleşi programı düzenleyerek Akkök’e  plaket takdim etti.

 Tebrizkapı Kültür Sanat Çarşısında düzenlenen söyleşi programına Erzurum Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği (ERSANDER) Başkanı Ümit Gergit,  Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Erzurum Şubesi Başkanı Recep Akgül  ve İletişim Fakültesi  öğrenceleri de  katıldı.

İspirli, Erzurum basınına başarılı bir şekilde hizmet etmiş gazetecilerle ahde vefa toplantıları düzenlediklerini anımsatarak, Öztürk Akkök’ün Erzurum basınının önemli bir değeri olduğunu söyledi.

Akkök ise Erzurum Yeni medya Derneğinin vefa konusundaki çalışmalarının takdire şayan olduğun belirterek, dernek başkanı İspirli ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

 Mevlit programında vefat eden gazetecilerin isimlerinin tek tek zikredilmesinin önemli bir vefa örneği olduğunu belirten Akkök, ‘’ Vefat eden gazetecilerimiz diğer gazeteci cemiyetlerinin üyeleriydi. Ancak böyle bir program bugüne kadar düzenlenemedi. Akıl edilemedi belki.  Erzurum Yeni Medya Derneğine vefaya verdikleri önemden dolayı çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Konuşmaların ardından Başkan İspirli, Akkök’e plaket takdim etti.  Abdurrahman Gazi Cami İmam Hatibi Rıdvan Aras’a  plaketini Gazeteci Akkök takdim etti.