Şehir Gündemi Haber Girişi : 13 Haziran 2024 13:00

Erzurum'da çevreye kan akıtan yanacak!

Erzurum'da çevreye kan akıtan yanacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine neden olabilecek faaliyetlere karşı tedbirlerini arttırdı. Erzurum’da Valilik koordinesinde kurulan komisyona bağlı ekipler sahada olacak. Kurban atıklarını çevreye bırakanlara 4 bin 810 lira, konutlarda ise 11 bin 540 lira ceza kesilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine neden olabilecek faaliyetlere karşı toplum ve çevre sağlığının olumsuz etkilenmemesi için tedbirlerini arttırdı. Bakanlık tarafından park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık alanlar ile kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde gerekli önlemleri almayanlar tespit edilerek, cezai işlem uygulanacak. Bu kapsamda Çevre Kanunu'nun 20. maddesi gereği yasak yerlerde kesim yapanlara 4 bin 810 lira ceza kesilecek.

Toplu kesim yerlerinde uygunsuz kesime ceza

Erzurum’da denetimler Valilik bünyesinde kurulan komisyon koordinesinde olacak. Birkaç bakanlığın il müdürlükleri, Belediyeler, Kolluk kuvvetlerinin yanı sıra müftülükte denetimlerde rol oynayacak. Kurban kesim yerlerinde yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını çevreye bırakan tesislere toplu kesimler için 464 bin 585 lira, bu fiilin konutlarda gerçekleştirilmesi halinde ise 11 bin 540 lira ceza verilecek.

Atıklar dayanıklı torbalara konacak

Kurban kesimi sonucu oluşan atıklar, sızdırmaz, dayanıklı ve yüksek yoğunluklu siyah polietilen torbalara, torba hacminin üçte ikisini geçmeyecek şekilde konulacak. Torbalar, ağzı iyice kapatılıp bağlanarak, Kurban Bayramı süresince düzenli hizmet verecek belediye temizlik ekiplerine teslim edilecek. Ayrıca, hayvan pazarında, geçici kurban satış ve kesim yerlerinde, bayram sonuna kadar 24 saat esasıyla hizmet verecek.

HABER MERKEZİ