Şehir Gündemi Haber Girişi : 08 Mayıs 2024 13:15

Erzurum'da isyan ettiren karar! "İnsan canının bedeli 2,5 yıl mı?"

Erzurum'da isyan ettiren karar!

Erzurum’da yolun kenarında yürüyen Nurullah Soysal’a tırla çarpıp ölümüne neden olan Mehmet Çıbık’ın 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına Soysal’ın eşinden tepki geldi. Sanığa verilen cezaya isyan eden acılı eş Müşra Soysal, “İnsan canının bedeli 2,5 yıl mı? Adalet yerini bulsun, bu kararı kabul etmiyoruz” dedi.

 

Olay geçtiğimiz yıl 7 Aralık günü saat 13.00 sıralarında Aziziye ilçesi D-260 kara yolu Dadaşkent kavşağında meydana geldi. Yolun kenarında yürüyen Nurullah Soysal’a (52) kullandığı tırla çarpıp kaçan ve ölümüne neden olan Mehmet Çıbık (31), 'taksirle ölüme neden olma' suçlamasıyla yargılandı.

Takdir indirimi!

Davanın 5 Mart’ta görülen 3'üncü duruşmasında, tutuklu sanık Mehmet Çıbık, adli kontrol şartıyla serbest kalırken, 4 Nisan günü görülen duruşmada ise karar çıktı. Sanık Mehmet Çıbık, 'taksirle ölüme neden olma’ suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, sanığın geleceği üzerinde olası etkisini göz önüne alarak takdir indirimiyle hapis cezasını 2,5 yıla indirdi.

İnsan canının bedeli 2,5 yıl mı?

Kazada hayatını kaybeden Nurullah Soysal’ın eşi Müşra Soysal mahkemenin kararına tepki gösterdi. Gözü yaşlı eş, “Kazada eşimin hiç kusuru yok. Zaten yolun kenarında, yayaların yürüdüğü yerde yürüyormuş. Bu kişi eşime çarpıyor ve hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor. Bir insan nasıl bu kadar vicdansız olabilir?

Tahliye oldu hayatına devam etti. Ama biz çocuklarımla o günden beri hayatımıza devam edemiyoruz. Her günümüz acıyla geçiyor. Bunlar yetmezmiş gibi mahkeme de sadece 2,5 yıl hapis cezası verdi. İnsan canının bedeli 2,5 yıl mı? Adalet yerini bulsun, biz bu kararı kabul etmiyoruz” dedi.

Manolya BULU-Pusula Gazetesi

 

HABER MERKEZİ