• Dönerci Hacı Baba
Gündem Haber Girişi : 07 Eylül 2023 13:54

Erzurum'da Kentsel Dönüşüm Çalıştayı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi “Korunan Tarih Dönüşen Şehir Erzurum” manifestosuyla kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdürürken, yeni projelerini de hayata geçirmeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi bu amaçla “Erzurum Kentsel Dönüşüm Geliştirme ve Araştırma Çalıştayı” başlığında bir program düzenledi.   

 

'Kentsel Dönüşüm Geliştirme ve Araştırma Çalıştayı'nda konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 6 binden fazla binayı yıktıklarını 15 bin civarında ömrünü tamamlayan binayı kamulaştırdıklarını belirterek, 35 bin yeni bina inşa ederek meydana gelebilecek bir afette riski asgari seviyeye indirmek için çalıştıklarını söyledi.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değşikliği Bakanlığı, AFAD, Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı (KENTSEV) ile Erkonut A.Ş.'nin ortaklığıyla düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm Geliştirme ve Araştırma Çalıştayı' Palandöken Kayak Merkezi'ndeki bir otelde başladı. İstanbul, Ankara, Atatürk ve Erzurum Teknik Üniversitelerinden akademisyenlerin yanısıra sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı çalıştayın açılışında konuşan KENTSEV Başkanı Haluk Sur, 6 Şubat'taki yıkıcı depremlerde canların kaybolduğunu belirterek, "Diliyoruz ki aynı sonuçlarla karşılaşmayalım. Türkiye'de hızlı şekilde yapılması, tamamlanması gereken kentsel dönüşüm süreci var. Çalıştay, bu sürecin iyileştirilmesi, sağlıklaştırılması, geliştirilmesi konusunda daha aktif çalışmaya vesile olur" dedi. 
7 milyon metrekara alanda çalışıyoruz
'Korunan Tarih Dönüşen Şehir Erzurum' sloganıyla başlatmış oldukları kentsel dönüşüm uygulamalarını 19 farklı bölgede 22 etapta toplam 7,5 milyon metrekare alanda yürüttüklerini belirten Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ, "Özellikle son 10 yılda, şehircilik açısından birikmiş sorunlarının çözümü noktasında gerçekten tarihi nitelikli adımlar attık. 1950'lerden itibaren başlayan, özellikle 1970 ve 1980'lerde zirveye çıkan düzensiz göç, çarpık kentleşme, gecekondulaşma, mülkiyet gibi sorunları önemli oranda ortadan kaldırdık. Şehrimizde son 10 yılda yaptığımız düzenleme ve yerinde dönüşümle 6 bin 500 bina ve ticari alanı yıkarak kentsel dönüşümde adeta çığır açtık. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızı siyaset üstü bir mesele, milli bir sorun olarak gördük ve inşa ettiğimiz sosyal konutlarla afet riskini azaltmanın yanı sıra, gecekondulaşmayı da önledik ve sosyal projeler ile çoğu insanımızın depreme dayanıklı ev sahibi olma hayalini gerçekleştirdik" diye konuştu. 

"Erzurum'u sağlam temelleri üzerine inşa etmekle memuruz"

 

Kentsel dönüşüm anlayışlarının yapıların ekonomik ömrü ya da yaşları değil, şehirdeki bireysel ve toplumsal yaşam koşullarını şekillendirmek olduğunu ifade eden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, şunları söyledi:
"Bilindiği gibi yıkarak yapmak en kolay olanı; şehrin ruhunu ve dokusunu yaşatmak ise, kentsel dönüşümün en zor yanıdır. İşte biz Erzurum'da zoru başarıyor ve kadim şehrimizin ruhunu zirvelere taşıyoruz. Biz yaşam mimarı değiliz! Sadece ve sadece Erzurum'un yarınlarını sağlam temeller üzerine inşa ve ihya etmekle memuruz. Kentsel dönüşümde esas olan; şehrin geleneksel mimarisi kadar, insanların sosyal ve kültürel yaşam bağlarını da koruyabilmektir. Dolayısıyla biz Erzurum'u bu yolla sadece dönüştürmüyor, aynı zamanda sosyal gelişimine de öncülük ediyoruz. Kamulaştırdığımız her yapıyla şehrimizin yarınlarına sağlam bir temel atıyor; inşa ettiğimiz her yapıyla da, geleneksel ve modern mimariyi Erzurum paydasında buluşturuyoruz. Bizim Erzurum'daki kentsel dönüşüm tarifimiz; tarihin dile gelmesi ve kültürümüzün hayat bulması demektir. Bilindiği gibi 10 yılda ilimizin birikmiş tüm şehircilik ve kentsel dönüşüm sorunlarına dair kararlı ve tarihi adımlar attık. Görev süremiz boyunca yaptığımız düzenleme ve yerinde dönüşümle 6 bin 500 bina ve ticari alanı yıkarak kentsel dönüşümde adeta çığır açtık. 15 bin civarında ömrünü tamamlamış binaları kamulaştırdık, parasını verdik. Vatandaş parasıyla yeni binalar aldı. Kent merkezinde 20 bin civarında yeni konut yapıldı. 10 bin civarında konutu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptırdı. Kent merkezinde 35 bin civarında binamız yenilendi. Yenileme çalışmaları hala devam ediyor. Bir anda her şeyi yenileme imkan yok. Zaman içerisinde bu eksikleri gidererek oluşabilecek bir afette riski asgariye indirmeyi hedefliyoruz."

 

Erzurum Teknik Üniversitesiyle ortaklaşa bir deprem araştırma laboratuvarı kurmak için çalışmalar başlattıklarını kaydeden Sekmen, "Kurulacak laboratuvarla 100 metreye kadar sondaj vuracağız. 800 metreye kadar da elektronik dalgalarla yeraltını incelemeye çalışacağız. Bu konuyla ilgili olarak dayanıklı şehirler oluşturma acısından arazi envanterini çıkardık. Onun arkasından bina envanterini tespit ettik ve uygulamaya dönük tek tek binaları elden geçiriyoruz. 70, 80, 90'lı yıllardan günümüze kadar alınan ruhsatları gözden geçiriyoruz. Felaketlere karşı önlem alma konusunda gayret sarfedeceğiz" dedi. 

 

Açılış konuşmasından sonra alanında uzman akademisyenlerin de katıldığı 8 ayrı masada çeşitli konularla ilgili çalıştay başladı.

Ayşe Nur ERDOĞDU / PUSULA