• Dönerci Hacı Baba
Asayiş Haber Girişi : 07 Kasım 2023 08:38

Erzurum'da Uyuşturucu şebekesi telaşa kapıldı!

Pusula Gazetesi, Türkiye’de son dönemde artan uyuşturucu kullanımında zehir tacirlerinin Telegram üzerinden uyuşturuculara takma isim vererek pazarladığını ortaya çıkarmıştı.

Haberin gruplarda paylaşılmasının ardından telaşa kapılan şebeke, bir grubu tamamen gizliye alırken 45 binlik diğer grupta ise ticaret durdu.

Telegram uygulaması üzerinden kurulan gruplarda metamfetamine ‘Metin amca’ sentetik haplara ‘Leyla yenge’ gibi takma adlar takan torbacıların kirli tuzağını Pusula Gazetesi gündeme getirmişti. On binlerce kişinin yer aldığı gruplarda Erzurum’dan da kullanıcı ve satıcılar Telegram bulunuyordu.

 

‘Metin amca ve Leyla yenge 81 il’ isimli Telegram grubu tamamen gizliye alınırken 45 bin kişinin bulunduğu ‘Metin amca online’ adlı grubun ise ilk olarak ismi ‘Ticaret OnlyTurkish’ olarak değiştirildi. Grup yöneticisinin mesajları 1 gün sonra otomatik olarak silinecek şekilde ayarlamasının ardından ise şu mesaj paylaşıldı; “Bir süreliğine elden ticaret yasaktır grubumuzda, bilginize dostlarımız. Sebebi ise bir altındaki basın haberinde açıklanmıştır. Sohbet devre dışı bırakılmıştır, ödemeler papara, ininal, iban, kripto!”

Haberi paylaşıp uyardılar

Bu mesajın ardından ise Pusula Gazetesi’nin internet sitesinde yer alan ‘Uyuşturucuları takma isimle Telegram’dan pazarladılar’ başlıklı haber paylaşıldı. Söz konusu mesajlardan sonra ise grupta yasaklı madde ticareti şimdilik durdu. Gençlerin hayatını bir bir karartan uyuşturucu şebekesine ilişkin Emniyet Müdürlüğü’nün harekete geçip geçmeyeceği merak konusu.

Ne olmuştu?

Ücretsiz mesajlaşma uygulaması olan Telegram’ın uyuşturucu satıcılarının yeni kazanç kapısı olduğu ortaya çıktı. ‘Metin amca online’, ‘Metin amca ve Leyla yenge 81 il’ isimli Telegram gruplarında yaklaşık 50 bin katılımcı bulunuyor. Bu gruplar üzerinden bir araya gelen satıcı ve kullanıcılar iletişime geçiyor. Uyuşturucu maddelerin fotoğraflarının da alenen paylaşıldığı gruplarda, yasaklı madde almak isteyenler ihtiyaçlarını yazıyor.

Satıcı, özel mesajla kullanıcının konumunu aldıktan sonra ‘kurye’ ile yasaklı maddenin ulaşmasını sağlıyor.

Telegram gruplarında yasaklı maddelere de takma isimler takıldığı öğrenildi. Marihuana’ya ‘Mari’, Amfetamine ‘A.M.’, bonzaiye ‘A4’, eroine ‘kız’ gibi isimler takılan gruplarda Metamfetamin ve sentetik haplara verilen isimler ise dikkat çekti. Son zamanlarda kullanma oranı gün geçtikçe artan metamfetamine ‘Metin amca’ sentetik hapların geneline ise ‘Leyla yenge’ denildiği ortaya çıktı. ‘Peçete’ tabiri ise uyuşturucuların kağıt peçete ya da mendillere yedirilerek taşınma şeklini anlattığı öğrenildi.

Gruplarda birbirlerine şifreli şekilde konuşan satıcı ve kullanıcılar, ‘Peçete A4, balık değil oltayı veriyoruz, tarif için ulaşın’, ‘Metin amca online’, ‘Akşam Metin amca gelecek’, ‘Kız var mı’ gibi mesajlar yazdığı görüldü. Ücretsiz olarak uygulamayı yükleyen herkesin ulaşabileceği gruplar, uyuşturucu maddeye ulaşmanın ne kadar kolay olduğunu gözler önüne serdi.

Gruplara Erzurum’dan da uyuşturucu kullanıcısı ve satıcılarının katıldığı da öğrenildi.  Metamfetamini kastederek bir kullanıcının ‘Erzurum amca var mı’, bir satıcının ise ‘Erzurum amca’ var yazdığı görüldü.

Manolya BULUT-PUSULA