Şehir Gündemi Haber Girişi : 15 Mart 2024 16:15

Geleceğin doktorları önlük giydi

Geleceğin doktorları önlük giydi

Atatürk Üniversitesinde 14 Mart Tıp Bayramı ve Geleneksel Önlük Giydirme Töreni düzenlendi. 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri dolayısıyla 2023’te yapılamayan önlük giydirme töreni, bu yıl ikinci sınıfların da katılımıyla Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda yapıldı.

 

Geçtiğimiz yıl deprem nedeniyle yapılamayan Geleneksel Önlük Giydirme Töreni bu yıl sınıfların da katılımıyla  Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda yapıldı. 713 Tıp Fakültesi öğrencisinin önlük giydiği törene, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Albayrak, Rektör Yardımcıları, Dekan Yardımcıları, akademisyenler öğrenciler ve aileleri katıldı.

Her biri sağlık neferi

Törende açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Albayrak, 14 Mart Tıp Bayramının geçmişinden bahsetti. 1918’den beri tıbbiyeli öğrenciler tarafından Tıp Bayramı olarak kutlanan 14 Mart’ın tıbbiyeli öğrencilerin birlik ve beraberliği açısından önemli bir tarih olduğunu belirten Prof. Dr. Albayrak, günümüzde de bu anlamlı günün coşkuyla kutlandığını söyledi. Kovid-19 ve 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinde sağlık çalışanlarının fedakârca görev yaptıklarını vurgulayan Albayrak, Tıp Fakültesi öğrencilerinin her birinin birer sağlık neferi olarak bu üniversiteden mezun olacaklarını aktardı.

Çok kutsal bir göreve talip oldular

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı ise: “Öğrencilerimiz çok kutsal bir göreve talip oldular. Bu sayede insanlığa dokunacak ve yapılacak çalışmalarla ülkemize tıp alanında büyük katkılar sağlayacaklar. Başarıları dolayısıyla hem öğrencilerimizi hem de ailelerini gönülden kutluyorum” dedi.

 “Tıp, İnsan Sevgisi Üzerine Şekillenen Zor Bir Sanattır”

Geleceğin doktor adaylarını kutlayan Rektör Çomaklı: “Bu ilerlemede değişmeyen, önemini hep ilk sırada tutan bir etken var ki o da insan bilgisi ekipmanı. Kullandığı teknolojisi değişse de onu kullanan, işine yüreğini, emeğini, sabrını katan sağlık çalışanının insani değeri katlanarak arttı. Sağlık çalışanlarının ailelerinden uzakta fedakârca verdikleri mücadele, fiziksel ve ruhsal bütün emekleriyle ortaya koydukları savaş için onlara olan minnetimizin bir ifadesini bulmak çok güç. Tıp, insan sevgisi üzerine şekillenen zor bir sanattır. Hekimlerimiz mesai gözetmeksizin hastaların sağlık bulması için hizmet veriyorlar. Sağlıklı ve mutlu bir hayat sunma çabası içerisinde olan tüm hekim, akademisyen ve sağlık çalışanlarımızın bayramını kutluyorum. Ayrıca bu anlamlı günde ilk kez önlük giyme heyecanı yaşayan geleceğin doktor adaylarını ve ailelerini de yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Nesrin DEMİR