Şehir Gündemi Haber Girişi : 08 Kasım 2023 16:48

İmamlar Erzurum'da içme suyunu inceledi

İmamlar Erzurum'da içme suyunu inceledi
Erzurum İl Müftülüğüne bağlı Aziziye, Palandöken, Yakutiye ilçelerinde görev yapan imam hatipler, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ESKİ Genel Müdürlüğünün içme suyu arıtma tesislerini gezdi.

 

Erzurum İl Müftülüğüne bağlı Aziziye, Palandöken, Yakutiye ilçelerinde görev yapan 95 imam, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ESKİ Genel Müdürlüğünün içme suyu arıtma tesislerini gezdi. ESKİ yetkilileri imamlara suyun evlere gelene kadar geçirdiği süreci ve işleyişi anlattı.  

ESKİ personellerinin rehberliğinde 95 imamın katıldığı ziyaretin ilk etabında içme suyu arıtma tesisi incelendi. İçme suyunun tesise giren ilk noktasından başlanarak hızlı karıştırıcı havuzlara kadar bütün aşamaları yerinde gösterilerek tesisin işleyişi anlatıldı. Su kullanma bilinci kapsamında suyumuzun evlerimize gelene kadar izlediği süreç gösterildi. Türkiye’de sayılı laboratuvarların sahip olduğu akredite laboratuvar unvanını almış tesisin laboratuvarlarını gezip görme şansı bulan İmam hatiplerimiz, içme suyu arıtma tanklarında kullanılan dezenfeksiyon sistemleri ve dengeleme havuzlarını incelediler. Tesisin laboratuvar ve scada (uzaktan müdahale odası) sistemleri de gösterilerek bilgi verildi.

ESKİ yetkilileri suyun önemine değinerek, “ Suyun değerini bilmeliyiz, tek bir damlasını dahi çok iyi değerlendirmeliyiz. Kaynakları yerinde ve verimli kullanmak zorundayız. Su tasarrufu konusunda halkımıza zaman zaman bilgilendirme yapıyoruz. İnsan nüfusunun giderek artmasıyla, içilebilir su azalıyor. Suyu israf etmemeliyiz. Yaptığımız her işte suyu yeteri kadar ve idareli kullanmalıyız” şeklinde konuştular.

 

Nesrin Demir/Pusula