• Dönerci Hacı Baba
Sağlık Haber Girişi : 04 Ocak 2024 09:26

Kronik Yara Bakım Ünitesi açıldı

Kronik Yara Bakım Ünitesi açıldı

Erzurum Şehir Hastanesi’nde açılan Kronik Yara Bakım Ünitesi’nde diyabetik yaralar, yatalak hastalarda gelişen ve geçmeyen yaralara sahip olan hastalar tedavi edilecek. Yatarak tedavi olma imkânının da sağlandığı merkezde poliklinik hizmeti de verilecek.

Erzurum Şehir Hastanesi’nde Kronik Yara Bakım Ünitesi açıldı. Geçmeyen yaralara sahip olan hastaların tedavisinin yürütüleceği serviste ilerledikçe uzuv kaybına neden olan yaraların önüne geçilecek.

Merkezle ilgili bilgi veren Erzurum Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İbrahim Hakkı Tör, “Erzurum Şehir Hastanesi adını hep yeniliklerle duyurmuştur. 2024 yılına da bir yeniliğe imza atarak başladı. Hastanemizde Kronik Yara Bakım Ünitemizi kurduk ve 2024 yılı itibariyle de aktivasyonunu gerçekleştirerek hasta alımına başladık. Burada 1 polikliniğimiz, 4 yataktan oluşan 1 servisimiz ile tedavilerin ve pansumanların yapıldığı bir pansuman alanımız mevcut. Genel Cerrahi Uzmanımız Mehmet Öztürk hocamız ve ekibi hizmet veriyor. Burada özellikle diyabetik yaralara sahip olan hastalar, geçmeyen yaraları olan hastalar, bunun dışında bası yaraları dediğimiz, yatalak hastalarımızda gelişen yaralara sahip olan hastalarımız hizmet alacak. Multidisipliner bir hizmet. Birçok kliniği ilgilendiriyor. Dahili kliniklerimizi, cerrahi kliniklerimizi, plastik cerrahi servisimizi, enfeksiyon kliniğimizi ilgilendiren bir hizmet. Haliyle bu hizmeti hasta alırken zaman zaman aksamalar oluyordu. Bu aksamaların önüne geçebilmek için bakanlığımızın bize verdiği yetkiyle böyle bir yara bakım ünitemizi açtık” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet Öztürk ise bu yolla uzuv kaybına giden yaraların tedavisinin de sağlanacağını aktararak, “Burada tedavisi yapılacak kronik yaralar, bası yaraları, diyabetik yaralar ve tedavisi zor yaralar ve iyileşmesi güç olan yaralardır. Koordineli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Yara Bakım Ünitesi’nin amacı bu hastaları bulmak, tedavi etmek ve ilgili birimlere yönlendirmek, burada hastalara gerekli şifayı sunmak. Yataklı tedavi, poliklinik hizmeti de vereceğiz. Ayaktan tedavi edilebilen hastaları poliklinikte tedavi edip, periyodik kontrollere çağıracağız. Eğer yatarak tedavi olması gereken varsa yataklı servise alacağız. Ayrıca eğitim de vermeyi amaçlıyoruz. Örneğin diyabetik bir hastanın ayak yarası oluşmaması için ne yapması gerektiğini öğreteceğiz. Aynı şekilde bunu diğer yaralara sahip olanlara da öğreteceğiz. Diyabetik hastaların yüzde 15’inde ayak yarası meydana geliyor ve yüzde 45 oranında da ampütasyona gidiyorlar. Amacımız bu hastaların bu hızlı gidişi önlemek ve ampütasyonunun önüne geçmek” diye konuştu.

Manolya Bulut