• Dönerci Hacı Baba
Ekonomi Haber Girişi : 14 Eylül 2023 16:07

 TPF, Başkanı Ömer Düzgün,Hızla Büyüyen Sektörün Sorunlarına Dikkat Çekti

Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı yoğun katılım ile başladı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı etkinlikte, birlik mesajları verildi. Toplantıya ev sahipliği yapan TPF Başkanı Ömer Düzgün, sektörün hızla büyüyen sorunlarına ve gelecekteki tehditlere dikkat çekerek tüm sektör oyuncularını bir araya gelmeye çağırdı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı yoğun katılım ile başladı. Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Türkiye Odalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı etkinlikte, birlik mesajları verildi. Toplantıya ev sahipliği yapan TPF Başkanı Ömer Düzgün, sektörün hızla büyüyen sorunlarına ve gelecekteki tehditlere dikkat çekerek tüm sektör oyuncularını bir araya gelmeye çağırdı.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde bu yıl 14'üncüsü gerçekleşen Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı sektörün önde gelen yüzlerce temsilcisi ve uzmanı "Birlik - Beraberlik" teması altında bir araya geldi. İki gün sürecek etkinlikte katılımcı ve sponsor firmalar önümüzdeki dönemde market raflarında yer alacak ürünlerini sergilerken, sektörün onlarca duayen ismi, gıda perakendesinin yarınına şekil vermek için YZB'de sahne alacak. Zirvenin açılış konuşmasını yapan TPF Başkanı Ömer Düzgün, ülkece zorlu süreçlerle mücadele ettiğimize değinerek, pandemi ve devamında pandeminin ağır ekonomik etkileriyle karşılaşıldığını belirtti. Şubat ayında üst üste meydana gelen 2 deprem ile yüzyılın felaketini yaşadığımızı belirten Düzgün, “Depremler sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, acılı ailelerine sabır, halen tedavisi devam eden vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ediyorum” dedi.

“Tek yürek olma vakti”

Ömer Düzgün, ekonomik sıkıntıların dünya genelinde ana gündem olduğunu vurgulayarak, “Yaşadığımız tüm zorluklarda millet olarak benzersiz bir dayanışma sergiliyoruz. Geçici zorluklar karşısında birlikte hareket ederek güçlü duruyoruz. Bu dayanışma ve birlik ruhunu, hayatımızın her alanına ve iş yapma şeklimize yaymak için bu yılki Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) temasını ‘Birlik-Beraberlik’ olarak seçtik” şeklinde konuştu.

Gelecekteki tehditleri ele alan Düzgün, enflasyon gibi ekonomik sorunların yanı sıra üretim, iş gücü, tarım ve hayvancılık gibi gündem maddelerinin, ortak gayret ve dayanışma ile aşılabilineceğini vurguladı. Ömer Düzgün, gıda perakendesinde şimdiye kadar sektörün farklı oyuncularının kendi iç işleyişlerine odaklandığını belirterek, “Herkes kendi stratejilerini izledi, değerli projeler hayata geçirildi ve başarı hikayeleri yazıldı. Şimdi, hep birlikte hareket etme zamanı geldi. Daha güçlü iletişim ve iş birliği gerekiyor. Eğer bugünden geleceğe dönük adımlar atmaz, ortak hedeflere ilerlemez, muhtemel sorunları öngörmez, tüketicilere alınması gereken önlemleri sunmaz ve daha şeffaf olmazsak, gelecekteki hedeflere ulaşma hayal olur” dedi.

“Geleceğimizi inşa edeceğimiz tüm projelerde yer almak için hazırız”

Gıda perakendesinin yeni bir yaklaşıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Düzgün, “Gençlerimizin marketçiliği bir meslek olarak görmelerini sağlamak için ortak adımlar atmalıyız. Aynı şekilde, gençlerimizin tarım ve hayvancılığa yönelmeleri için gereken tüm desteği sağlamalıyız. Yerel zincirler olarak, geleceğimizi şekillendirecek adımları atmak için devletimizden, otoritelerden ve sektörden gelecek tüm iş birliklerine ve her türlü projede yer almak için hazırız” açıklamasını yaptı.

Sektörün binlerce paydaşını bir araya getiren etkinlikte yerel zincirlerin hiçbir zaman rekabete karşı olmadığının altını çizen TPF Başkanı, “Rekabet sektörün ve şirketlerin verimliliğini artırır, yenilikçi düşünceye teşvik eder. Şirketler rakiplerinden bir adım önde olmak için sürekli yeni çözümlere yönelir. Bu, müşteri memnuniyetini artırır, kaliteyi yükseltir, pazarın büyümesini sağlar ve ülkemiz kazanır” dedi.

“Adil rekabet için aynı olanakları istiyoruz: aynı fiyata satmaya hazırız!”

Enflasyon karşısında vatandaşların istedikleri ürünleri almakta güçlük çektiklerini ve market sepetlerinin bölünmeye devam ettiğini belirten Ömer Düzgün, yeni market mağazalarına veya oluşumlara şu an için ihtiyaç olmadığını vurguladı. TPF Başkanı, “Karşımızdaki yeni oluşumlar ne satıyorsa, hangi markayı satıyorsa, kaça satıyorsa, bu fırsatları bize de sunsunlar. Türkiye’deki tüm yerel zincir market mağazalarında aynı fiyata satacağız” açıklamasını yaptı.

“Vatandaşlarımızın algısıyla oynanan uygulamalara önlem alınsın”

Ömer Düzgün Perakende Yasası’ndaki eksik ayaklarla ilgili alınması gereken önlemlerle ilgili olarak şöyle konuştu: “Mağaza markalı ürünlerin satışı için muadil en az üç bilinen marka ürünün de satılması zorunlu olsun. Satışa sunulan mağaza markalı ürün miktarı, aynı ürünün muadiliyle birlikte işletmede satışa sunulan toplam miktarın yüzde 25’ini geçmesin. Yerli üretici, yerli markalar da rekabette yenik düşmesin. Daha da önemlisi, alışveriş için sadece birkaç dakika ayıran vatandaşlarımız daha düşük gramajlı ürünlere aynı ücreti ödemesin, algısıyla oynanmasın. Herkesi kucaklayacak düzenlemelerle sektörümüz, vatandaşlarımız ve ülkemiz kazanacak. 100 bini aşkın çalışanımızla bayrağı daha ileri taşımak, ilçelerimizden şehirlerimize ve ülkemize daha fazla katma değer sağlamak, yeni başarı hikayeleri yazmak için hazırız.”

Birlik çağrıları yapıldı

Toplantıda Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan yaptığı konuşmada sektöre devlet olarak desteklerin devam edeceğini söyleyerek ortak akıl çağırısında bulundu. Türkiye Odalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise birlik çağrısında bulunarak; “Birlikte hareket edenler kazanır. Geçmişte de böyle şimdi de böyle. Bedava maliyetli sermaye. 0 maliyetli. Güçleri birleştireceğiz. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Onun için bu zihniyeti değişmemiz lazım, ben yerine biz demeiyiz. Beraber yönetmeyi millet olarak öğrenmemiz lazım” dedi.

Kaynak: Ayşe Nur ERDOĞDU / PUSULA