• Dönerci Hacı Baba
Şehir Gündemi Haber Girişi : 23 Kasım 2023 19:19

AK Parti'ye Dadaş atama!

AK Parti'ye Dadaş atama!
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, AK Parti Genel Başkan Vekili Yardımcılığına atandı

Uzun yıllar Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı ve bir dönem Erzurum milletvekilliği yapan Cengiz Yavilioğlu, AK Parti Genel Başkan Vekili Yardımcılığına atandı.  Sakin ve güvenilir kişiliği ile tanınan Yavilioğlu’nun atama haberi kentte sevinçle karşılandı. Yavilioğlu atamasıyla partinin en üst organında Efkan Ala ile birlikte 2 Erzurumlu yer alacak.  

Dr. Cengiz Yavilioğlu kimdir?

Cengiz Yavilioğlu, 20 Ağustos 1970’te Erzurum’da doğdu.

Ekonomist Dr.; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası Finans Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini, Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İktisat Anabilim Dalında doktora çalışmasını tamamladı. Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde Araştırma Görevlisi, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde Misafir Öğretim Üyesi ve Rauf Denktaş Üniversitesinde Mütevelli Başkan Vekili olarak görev yaptı.

Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Finansman ve Fon Yönetimi Daire Başkanı olarak çalıştı.

24. Dönem AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi.

Yabancı sermaye yatırımları, özelleştirme uygulamaları, kalkınma iktisadı gibi konularda yazdığı makaleleri ve 2010 yılında yayımlanan “Türkiye’de Özelleştirilen Bazı Şirketlerin Verimlilik ve Performans Analizleri” ile “Dünyada ve Türkiye’de Özelleştirme Uygulamaları” adlı kitapları bulunmaktadır.

AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcılığı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Üyeliği görevlerini yürüttü.

64. ve 65. Hükümetlerde Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev aldı. 30 Ocak 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

Yavilioğlu evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

Nesrin DEMİR