Şehir Gündemi Haber Girişi : 31 Mayıs 2024 21:41

Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı'na seçildi

Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı'na seçildi
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Başkent’te yapılan olağan meclis toplantısında Enerji Kentleri Birlik Başkanlığı’na seçildi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Enerji Kentleri Birlik Başkanlığı’na seçildi.

Ankara Bilkent Kongre Merkezi’nde düzenlenen meclis toplantısının divan başkanlığını Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler yaptı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın da aday olduğu Enerji Kentleri Birliği Başkanlık seçiminde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, olağan meclis toplantısında oy çokluğuyla Enerji Kentleri Birlik Başkanı oldu.

 

Enerji Kentleri Birliği Başkanı Mehmet Sekmen, burada yaptığı konuşmada, kendisine destek veren belediye başkanları ve meclis üyelerine teşekkür etti. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Bilindiği gibi günümüzde artan nüfus yoğunluğundan ve sanayileşmenin giderek hızlanmasından dolayı enerji ihtiyacı giderek artmaktadır. Günümüzde yenilenebilir enerji fikri tüm dünyada hızla yaygınlaşan bir akımdır. Yenilenebilir enerjinin pek çok ülkenin gündemine girmiş olması, hali hazırda kullanılan fosil yakıtların çoğunun yakın gelecekte rezerv problemi yaşayacağı gerçeğidir.”

Türkiye enerji yatırımında Avrupa’da 5. sırada

 Başkan Sekmen, 1997 yılında kurulan Enerji Kentleri Birliği’nin 27 yıldır canla başla görev yaptığını hatırlatarak “Türkiye’miz yenilenebilir enerji yatırımlarını artırarak 2023'te toplam 58 bin 462 megawatt kurulu güçle dünyada 11'inci, Avrupa'da ise 5'inci sıradadır. Ülkemiz hem nüfus hem de ticari potansiyel açısından gün geçtikçe büyümektedir. ”dedi.

Erzurum’daki enerji yatırımları

Sekmen, meclis toplantısında Erzurum’da hayata geçen enerji yatırımlarını örnek gösterdi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Bakınız bizim Erzurum’da 10 yılda oluşturduğumuz 23 Megawatt’lık Güneş Enerji Santrallerimiz ülkemizin en büyük kamu yatırımlarından biri olarak değerlendiriliyor. Ve yine toplanan çöplerin geri dönüşümü sayesinde metangazından elde ettiğimiz 2.4 megawatt’lık enerji ve Atıksu Arıtma Tesisi’mizdeki biogazdan elde edilen 1 megawatt ile birlikte kentte toplam 27 megawatt’lık enerji elde ediyoruz. Yine Erzurum’da 20 megawatt’lık yeni Güneş Enerji Santrallerimizin yapımı sürüyor. Pasinler ilçemizde termal enerji ile çalışacak olan Termal Otel inşa ettik. 11 Büyükşehir, 12 İl, 77 Büyükşehir İlçe, 39 İlçe, 2 Belde ve 7 yeni olmak üzere toplamda 148 üyesi bulunan Enerji Kentleri Birliği’mizde danışmanlık, eğitim, ulusal ve uluslararası organizasyonlara katılım ve temsil, lobicilik ve farkındalık faaliyetleri, araştırma ve veri toplama, proje ortaklıklarının yanında belediyelerimize kaynak getirmesi noktasında yeni enerji fonları bulacağız. Kurumlararası işbirlikleri daha da artıracağız. Bilimsel veriler ışığında yeni enerji alanları oluşturacağız. Belediyelerimize daha çok bilim insanlarını da dâhil ederek teknik inceleme, fizibilite ve raporlama hizmeti sunacağız. Kentlerimizde daha büyük kapasiteli Güneş Enerji Santralleri oluşturarak her belediyemizin daha çok enerji üretmesini ve daha çok para kazanmasını sağlayacağız. Rüzgâr enerjisi konusunda yine bilim insanlarıyla birlikte yeni ve etkin projeler oluşturacağız. İller Bankası’ndaki kredilerin daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacağız. Yurt içi ve yurt dışındaki fonların belediyelerimize aktarılması hususunda özel bir çalışma ekibi kuracağız. Avrupa kendi rüzgârından nasıl ki milyon dolarlar kazanıyorsa Türkiye’mizin güzide belediyeleri de bu güzel nimeti daha fazla fırsata çevirecek inşallah…”

HABER MERKEZİ