Gündem Haber Girişi : 28 Haziran 2024 15:27

Erzurum cezaevlerinde inceleme! Koğuş koğuş gezdiler

Erzurum cezaevlerinde inceleme! Koğuş koğuş gezdiler

Milletvekillerinden oluşan Hükümlü ve Tutuklu Hakları İnceleme Alt Komisyonu Erzurum’da cezaevlerinde incelemede bulundu. İnceleme öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Alt Komisyon Başkanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “En çok hangi cezaevinden şikayet geliyorsa önce oraya öncelik tanıyoruz. İçeride kendimiz tespit yapıyoruz.  Genelde yemekle suyla ilgili sıkıntılar geliyor. Açlık grevleriyle ilgili bazı iddialar var” dedi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Kurulu’na bağlı olarak çalışan Hükümlü ve Tutuklu Hakları İnceleme Alt Komisyonu üyeleri milletvekilleri Erzurum Dumlu Açık Ceza İnfaz Kurumu ve Erzurum Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda inceleme yaptı.

Cezaevlerinden gelen şikâyetlere göre koğuşlarda ve çeşitli alanlarda inceleme yapan üyeler, tespitlerini raporlaştırarak ilgili bakanlıklara iletecek.

İncelemeye Alt Komisyon Başkanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, üyeler AK Parti Adıyaman Milletvekili Mustafa Alkayış, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Yavuz, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Sait Yaz, AK Parti İstanbul Milletvekili Adem Yıldırım, MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, İYİ Parti Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu, CHP Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ve DEM Parti Şırnak Milletvekili Nevroz Uysal Aslan katıldı.

Erzurum Dumlu Açık Ceza İnfaz Kurumu önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan Alt Komisyon Başkanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Kurulu’na bağlı olarak çalışan Hükümlü ve Tutuklu Hakları İnceleme Alt Komisyonu olarak 28’inci dönemde 3 cezaevimizi ziyaret etmiştik. Komisyonun içerisinde her partiden bir temsilcimiz bulunmakta. Çünkü İnsan Hakları İnceleme Komisyonu kanunla kurulan bir komisyon. Dolayısıyla tüm partilerin de temsil edilmesi gerekiyor. Alt komisyonumuzun da bütün partilerden temsilcisi bulunmakta. Komisyon olarak bugün Erzurum’da Dumlu ve Şükrüpaşa, yarın da inşallah Erzincan’da bir dizi ziyaret gerçekleştireceğiz. Ziyaretlerimizde cezaevlerimizden bize intikal eden şikayetler baz alınarak bir sıralama yapıyoruz ve ona göre cezaevlerimizi ziyaret ediyoruz. Buradan gelen şikayetler çerçevesinde ve içeride de rastgele gireceğimiz değişik koğuşlarda, suçu, cinsiyeti, durumu ne olursa olsun rastgele girdiğimiz cezaevlerindeki koğuşlardaki durumları tespit etmek istiyoruz. Biz tabi ki yargılama yapmıyoruz. Yargı kararlarına bakmıyoruz. Sadece cezaevlerinin şartlarını ve incelemesini  yapıyoruz. Devletimize teslim edilen ve buraya gelip hükümlülük veya tutukluluk halini geçirmeye çalışan, devlete bir emanet olarak gelen tüm şahısların durumlarını tespit edip, emaneti zamanında süresi bitince, cezası sona erince tekrar topluma ıslah edilmiş olarak salma amacına çalışıyoruz. Buradaki eksiklikleri tespit edeceğiz, komisyon olarak raporlayacağız ve ilgili bakanlıklarla paylaşacağız” dedi.

Hayata sokulan yeni uygulamalardan söz eden Yurdunuseven,  “Hem 27’nci dönemde hem de bu dönemde çeşitli kolaylıklar sağladık cezaevlerinde. Çok basit aklıma geleni söyleyeyim. Mesela çocukları okula giden içeride bulunan hükümlü ve tutuklular için, genelde görüş saatleri hafta içiydi, çocuklar okulda oluyordu. Ama biz yaptığımız tespitler sonucunda çocuklu ailelerin öğrenci belgesini getirmek şartıyla aileleriyle görüşlerini cumartesi ve pazar günlerine aldık. Ki çocuklar da aileleriyle rahatça görüşebilsin” diye konuştu.

Açlık grevi iddiaları

Erzurum’da cezaevlerinden en çok yemek ve suyla ilgili şikayet geldiğini belirten Yurdunuseven, açlık grevi iddialarına ilişkin de incelemede bulunacaklarını belirterek, “İçerideki sorunları tespit ediyoruz. Gelen şikayetlerin hepsi bir iddia. Ama biz bunu görüp içeride bizzat tespit edeceğiz. Bize gelen şikayetlerde sıralama yapıyoruz. En çok hangi cezaevinden şikayet geliyorsa önce oraya öncelik tanıyoruz. İçeride kendimiz tespit yapıyoruz.  Genelde yemekle suyla ilgili sıkıntılar geliyor. Bireysel olarak bazı şikayetler var. Açlık grevleriyle ilgili bazı iddialar var. Onlara şimdi bakacağız içeride” ifadelerini kullandı.

Manolya BULUT-Pusula Gazetesi

HABER MERKEZİ