• Çınar Emlak

Erzurum'da Çocuk Hakları Parkı açıldı

Şehir Gündemi Haber Girişi : 20 Kasım 2022 20:47

Erzurum'da, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında  Çocuk Hakları Parkı törenle açıldı.

 


Etkinlikte Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösteri yaptı.Çocuklara çeşitli hediyeler dağıtılarak, pasta kesildi.
Yakutiye Belediye Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce yapılan etkinlikte Çocuk Hakları İl Temsilcisi Melisa Korucu ile Beratcan Taşkesenli çocuk hakları sözleşmesini paylaştı. 

Erzurum  Yalçınlar

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Polat, burada yaptığı açıklamada, parkın hayırlara vesile olmasını dileyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Yakutiye Belediye Başkanı Uçar da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile yaptıkları iş birliği kapsamında,farkındalık oluşturmak için  park yaptıklarını söyledi.

Uçar, şunları kaydetti:
"Dinimiz, örfümüz, adetimiz çocuklarımızı her zaman ön plana almıştır. Çocukları ailenin en önemli üyesi yapan kültürden, maneviyattan gelmekteyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammet, 'çocukları sevin, onlara şefkatli davranın ve onlara verdiğiniz sözü tutun, çünkü çocuklar rızkı sizin verdiğinizi zanneder" buyurmuştur ve İslam dininin çocuğa ne kadar önem verdiğini anlatmıştır. Parkımız Erzurum'da ilk olup, ülkemizde ise birkaç parktan birisidir."
Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş da devlet korumasındaki çocuklara en iyi hizmeti sunmak istediklerini söyledi.
Kentte yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren İlbaş, "Erzurum'daki yatılı kurumlarımız 256 kapasiteyle hizmet vermektedir, fiili bakılan çocuk sayımız 184'dür. Şu an 44 koruyucu ailenin yanında bulunan çocuk sayımız 54'dür. 2 çocuğumuz evlat edindirilmiştir. Ayrıca sosyo ekonomik destek kapsamında bin 741 çocuğa ailesi yanında ekonomik destek sağlanarak, bakımları gerçekleştirilmektedir." diye konuştu.
Konuşmaların ardından parkın açılışı yapıldı, çocuklara pasta ikram edildi.
Açılışa, Erzurum Vali Yardımcısı Can Atak, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle sakinleri ile çocuklar katıldı.