• Dönerci Hacı Baba
Gündem Haber Girişi : 17 Haziran 2022 14:01

Erzurum Şehir Hastanede Karne Sevinci..

Erzurum Şehir Hastanede Karne Sevinci..
Erzurum'da Şehir Hastanesi bünyesinde kurulan okul sayesinde tedavi amaçlı hastaneye yatan öğrenciler de karne sevinci yaşadı.

Şehir Hastanesi İlköğretim Okulunda okuyan 7 öğrenci, eğitim ve öğretim yılının tamamlanması ile birlikte karnelerini aldı.


HASTA ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİ
Hastanede çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle  yatan; Aslı Sakine ÖZDEMİR   5. Sınıf Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu  / ARDAHAN, Hayrunnisa TAPAN  1.Sınıf Mrkz. Güzelova Mah. İlkokulu  /Erzurum,Ali Osman DEMİRCİ  2. Sınıf Mrkz. Serhat İlkokulu/,AĞRI İsmail AK  6. Sınıf Mrkz. Şehit Yzb.Yunus Çelebi Orta Okulu, İrem Yıldırım  4. Sınıf ,İsa Ağa Köyü İlkokulu  Diyadin/ AĞRI, Zeynep TÜRK   Okul Öncesi(Lösemi)
Hatice Korkusuz  Okul öncesi  (lösemi) ..karnelerini ve hediyelerini Hastane Başhekimi Doktor Öğretim Üyesi İbrahim Hakkı Tör den alarak büyük sevinç yaşadılar.
 Şehir Hastanesinde İLKÖĞRETİM..Başhekim Tör’den..
 Hastane Başhekimi Doktor Öğretim Üyesi İbrahim Hakkı Tör, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında hastanelerinde bir ilköğretim okulunun açıldığını belirtti.


     Şehir  Hastanesi İlköğretim Okulunun  Bölge Hastanesinin açılması ile 2008-2009 eğitim-öğretim yılında hizmet vermeye başladığını dile getiren Başhekim Tör, tek sınıftan oluşan okullarında, çeşitli dönemlerde tedavi için hastanede kalan çocukların eğitim gördüğünü bizde hastane Başhekimliği olarak rahatsızlıkları nedeniyle karnelerini okullarından alamayan öğrencilerimizin bu sevinci yaşamaları için hasta yataklarında karnelerini ve hediyelerini vererek katkıda bulunmak istedik çocuklar ve aileleri bu durumdan çok mutlu oldular onların bu mutlulukları bizi ziyadesiyle memnun etti dedi...
2 Öğretmen Görev Yapıyor..
Okulda 2 öğretmenin görev yaptığını ifade eden Başhekim İbrahim Hakkı Tör, ''Çocuk servisimizde yatan hastalarımız için açılan okulda şimdiye kadar 2000'e yakın çocuk, değişik zamanlarda eğitim gördü'' dedi. Söz konusu okul sayesinde çocukların eğitimlerinin aksamadığını da anlatan Tör, şunları söyledi: ''Çocuklarımızın tedavileri sürerken bir yandan da eğitim almaları, hem gelişimlerine katkı sağlıyor hem de moral olarak yardımcı oluyor. Tedavi gördükleri süre içinde ilköğretim okulu öğrencileri kaçıncı sınıfta okuyorlarsa öğretmenlerinden o yönde eğitim alıyor. Bu uygulama, velilerimizi de sevindiriyor. Çocuklarının eğitiminin aksamasından korkan veliler, çocuk servisi içinde okul olduğunu öğrenince hem şaşırıyor hem de mutlu oluyorlar.''dedi..


     Hasta Yatağında Eğitim..
     Okulun öğretmenleri Halil Elitok ve Ali İhsan Kara ise, hastanenin açılması ile birlikte çocuk servisinde yatan ilköğretim çağındaki hastalara eğitim vermeye başladıklarını söyledi.
     Öğrencilerin hastanede yattıkları sürede eğitim aldıklarını bildiren Elitok ve Kara, ''Sağlık durumu iyi olmayan öğrencilere yataklarının başında, durumu daha iyi olan öğrencilere ise sınıfta eğitim veriyoruz'' diye konuştu. Açılan okul sayesinde öğrencilerin tedavi sürecinde okuldan uzaklaşmalarının ortadan kalktığını da ifade eden Elitok ve Kara, şu açıklamalarda bulundu:
     ''Öğrencilerimizin eğitimleri ile olan bağı hastalık süresinde de devam ediyor. Tedavi olurken eğitim de görmeleri hem onlara moral kazandırıyor hem de tedavilerine olumlu katkı sağlıyor. Sınıf mevcudu az olduğu için öğrencilerimizle bireysel olarak daha yakından ilgilenebiliyoruz. Böylece eksikleri olan konuları daha kolay kavrayabiliyorlar.''
     Tedavisi süren 7 öğrenciye karne verdiklerini dile getiren Elitok ve Kara, verilen karnelerin, öğrencilerin okudukları okullarla irtibat sağlanarak hazırlandığını söyledi.


Öğrenci Velileri..
Çocuklarının yanında refakatçi olarak bekleyen veliler ise , yapılan uygulamadan çok memnun olduklarını dile getirdiler.
''Çocuk servisine ilk geldiğimizde okulun tabelasını görünce önce hastane çalışanlarının çocuklarına ait olduğunu zannettiklerini sonra rahatsızlıkları nedeniyle okullarından geri kalan öğrenciler için bu uygulamanın yapıldığını öğrenince çok mutlu olduklarını dile getirdiler.uygulamanın harika olduğunu dile getiren veliler Çocuk servisinde okul açılmasını sağlayan Devletimize, Sağlık Bakanlığımıza Milli Eğitim Bakanlığımıza ve hastane Başhekimliğine çok teşekkür ediyoruz dediler..
Öğrenci velileri; Öğretmenlerimiz yatağın başına gelerek burada çocuklarımıza eğitim verdi. Onlara konular anlattılar, test ve ödevler verdiler, kitaplar getirdiler. Okul ortamını aratmadılar. Tedavi için gelmeden önce çocuklarımızın eğitimlerinin aksayabileceğini düşünmüştük. Ama yapılan uygulama ile çocuklarımızın okuldaki arkadaşlarından eğitim konusunda eksiği kalmadı.''dediler
          Karnelerini alan 7 öğrenci  ise hem tedavi görüp hem de eğitimlerine devam ettikleri için mutlu olduklarını  dile getirerek Başhekimimize çok teşekkür ediyoruz dediler..

Etiketler : Karne