Şehir Gündemi Haber Girişi : 11 Eylül 2023 15:34

Erzurum Valisi öğretmen ve idarecileri uyardı

Erzurum Valisi öğretmen ve idarecileri uyardı

Erzurum’da 1 bin 353 okulda, 187 bin 838 öğrenci ve 11 bin 763 öğretmenle 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Ömer Duygun İlkokulu’nda düzenlenen programda konuşan Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, “Milli eğitim camiamızı zor duruma düşürecek davranışlardan kaçınalım” dedi.

 

Manolya BULUT-PUSULA

Erzurum’da 2023-2024 eğitim öğretim yılı başladı. Yakutiye ilçesinde bulunan Ömer Duygun İlkokulu’nda yeni eğitim öğretim yılı açılışı münasebetiyle program düzenlendi. Programa Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, AK Parti Erzurum İl Başkanı İbrahim Küçükoğlu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Akarsu, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Milli Eğitim İl Müdürü Yakup Yıldız, öğretmenler, idareciler, veliler ve öğrenciler katıldı. Öğrencilerin halk oyunu gösterisi düzenlediği programda Vali Çiftçi veliler, öğrenciler ve öğretmenlerle sohbet etti, sınıfları gezdi.

Programda konuşan Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, internetin ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla okulların ağırlığının azaldığını söyleyerek, “2023-2024 eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, milli eğitim camiamıza ve tüm ülkemize, Erzurum’umuza hayırlı olmasını temenni ederek sözlerime başlıyorum. İlimizde 1353 okulda yaklaşık 188 bin öğrencimizle eğitim öğretim yılına başlamış bulunuyoruz. Geçen hafta itibariyle iltibak eğitimleri başlamıştı ama bugün itibariyle bütün sınıflarımızda eğitimler başlamış oldu. Temennim ve niyazım odur ki geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimizi, göz aydınlığı yavrularımızı geleceğe en iyi şekilde hazırlamak, onları daha donanımlı hale getirmek. Böylece vatana millete faydalı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak en büyük dileğimiz ve temennimizdir. Günümüzde eğitimin sadece okullarla sınırlı olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle internetin ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla bunlar da eğitimin birer parçası haline geldiler. Okullarımızın ağırlığı azaldı ama yine de okullarımız eğitimin kalbi ve merkezi olmaya devam ediyor. Yine internetin yaygınlaşmasıyla beraber bilgi güvenliği ve elde edilen bilginin kullanımı noktasında da okula, öğretmene tekrar ihtiyacımız olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi.

Velilere seslendi

Velilerin öğrencileri yakından takip etmeleri gerektiğini vurgulayan Vali Çiftçi, “Bu manada hepimiz eğitimin ve öğretimin birer parçasıyız. Toplum olarak bu sorumluluk hepimizin omuzları üzerinde. Dolayısıyla eğitimi öğretimi sadece okula, öğretmene, milli eğitim camiasına ihale etme şansımız yok. Toplum olarak bundan hepimizin sorumlu olduğunu ifade etmek istiyorum. Kıymetli velilerimize seslenmek istiyorum. Lütfen öğrencilerimizi takip edelim. Çocuklarımız okula devam ediyor mu, kimlerle arkadaşlık ediyor, zararlı alışkanlıklar ediniyorlar mı, bunu mutlaka takip etmemiz gerekiyor. Biz geçen hafta itibariyle yapmış olduğumuz okul güvenliği toplantısında çocuklarımızın evden okula gelmesi, okullarda geçirecekleri süre içerisinde herhangi bir fiziki, psikolojik şiddete maruz kalmamaları, okul güvenliği, gıda güvenliği konusunda arkadaşlarımızla geniş kapsamlı bir toplantı düzenledik. Bu konuda gerekli önlemleri aldık, bundan sonra da takip etmeye devam edeceğiz. Şuna inanıyorum, başarısız öğrenci yoktur, takip edilmeyen yeterince ilgilenilenden öğrenci vardır. Eğer velilerimiz öğrencileriyle yeteri kadar ilgilenirlerse, okullarda aldıkları eğitimler, öğretmenler öğrencilerimize gerekli ilgili iltimamı gösterirse, toplum da bu konuda üzerine düşeni yaparsa ben geleceğimizin daha aydınlık olacağını, daha güzel olacağını değerlendiriyorum” diye konuştu.

Öğretmenleri, idarecileri uyardı

Öğretmenlere ve idarecileri de milli eğitim camiasını zor duruma düşürecek davranışlarda bulunmamaları konusunda uyaran Vali Çiftçi, “Eğer vakti zamanında gerekli gayreti göstermezsek, derslerimize çalışmazsak bu hayatın bir kışı da var, daha sonraki dönemleri de var. Dolayısıyla daha sonradan rahat edebilmemiz için, kendimize iyi bir istikbal, gelecek hazırlayabilmemiz için bugünlerde çok çalışmamız, işi daha baştan sıkı tutmamız gerekiyor. Öğretmenlerimize, idarecilerimize de şunu istirham ediyorum. Bugün ders yılının ilk günü. 188 bin öğrencimiz okullarıyla, öğretmenleriyle buluşuyorlar. Velilerimiz öğrencileri milli eğitim camiasına emanet ediyorlar. Bütün çocuklarımızın ilgiye, ihtimama ihtiyacı var. Bir insan yetişir, bir dünya kurtulur. Bütün bu yatırımlar, bütün bu istihdam o bir çocuğun yetişmesi noktasında devletimiz bütün bu harcamaları onun için yapıyor. Lütfen okullarımızda sevimsiz hadiselere meydan vermeyelim. Hem kendimizi hem okul idaremizi hem de milli eğitim camiamızı zor duruma düşürecek davranışlardan kaçınalım tavsiyesinde bulunuyorum.”

‘Okuyan, araştıran ve sorgulayan bir nesil’

Programda konuşan Erzurum Milli Eğitim İl Müdürü Yakup Yıldız ise, “Gözlerindeki ışığı ve yüreğindeki coşkusuyla etrafa neşe saçan sevgili öğrenciler, bizim de hikâyemiz bu sıralarda başladı. Bizim anılarımızı süsleyen okul yılları, sizin için bembeyaz bir sayfa şimdi. En güzel başlangıçlar için ziller çalacak, sizler derslere koşacaksınız bir bir. Okuyan, araştıran, sorgulayan ve her durumda bilgiye ulaşmanın yollarını arayan, yaşadığı toprakların rüyasını gören ve bu rüyaya tüm dünyayı ortak eden bireyler olmanız en büyük arzumuzdur. Geleceği sizlerin yapılandıracağına, sizler sayesinde yarınlarımızın bu günümüzden çok daha güzel olacağına yürekten inanıyor; yeni eğitim-öğretim yılında hepinize başarılar diliyorum” dedi.

‘Cumhurbaşkanımız eğitime her zaman destek verdi’

AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitimle alakalı hiçbir fedakarlıktan kaçınılmayan uygulama ve projelere destek verdiğini belirterek, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı her anlamda tam donanımlı eğitim kurumlarında hazırlanmaları için gayret ediyoruz. Erzurum’da da eğitimle alakalı sorunları en aza indirgeyerek ve başarı çıtasını yükselterek yeni eğitim-öğretim dönemine mutlulukla giriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından protokolün ders zilini çalmasıyla yeni eğitim öğretim yılının ilk dersi başladı.