• Dönerci Hacı Baba
Gündem Haber Girişi : 13 Ocak 2023 22:55

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Teşrifleriyle İl Emniyet Müdürleri Değerlendirme Toplantısı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Teşrifleriyle İl Emniyet Müdürleri Değerlendirme Toplantısı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun teşrifleriyle 2022 yılında yapılan çalışmaların ve yeni yılda yürütülecek projelerin değerlendirilmesi amacıyla Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı Şehit Demet Sezen Konferans Salonu'nda düzenlenen ve iki gün sürecek İl Emniyet Müdürleri Değerlendirme Toplantısı’nın Açılış Töreni gerçekleştirildi.

 

 


Törene ayrıca İçişleri Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy, İsmail Çataklı ve Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Tümamiral Cengiz Fitoz, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Başkanlar, Daire Başkanları ve 81 İl Emniyet Müdürü katıldı.

İçişleri Bakanı Soylu, “Ay yıldızlı bayrağı gördüğümüzde bütün saldırılara karşı göğsümüzü siper etmeyi kendimize bir iman ahdi olarak görürüz. Tek terörist kalmayıncaya kadar, bunların etkisi bu topraklardan sıfırlanıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. DHKP-C, PKK, TKP/ML, MLKP, MKP bütün bu örgütlerin kırsal yapısı tamamen bitirilmiştir. Şehirlerde de 15 Temmuz’dan sonra bunlara çok önemli darbeler vurulmuştur." dedi.


Bakan Soylu, "DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele veren tek ülke biziz. Etrafımızdaki tehlikeyi kendimiz bertaraf ettik. 2022’de 18 DEAŞ bombacısını yakalayıp etkisiz hale getirdik. Bunun yanı sıra FETÖ terör örgütü ile mücadelemizde bir salise bile aralık ortaya koymadık. En son yaptığımız Gazi Turgut Aslan Operasyonu, ülkemizde FETÖ terör örgütü ile mücadelenin asla bitmeyeceğinin en önemli göstergesidir. Tüm dünyada FETÖ terör örgütü silininceye kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.


Soylu, "Bildiğiniz üzere polis atamaları Türkiye’de toplam 4 bölge uygulanacaktı, kapsamlı bir istişare sonucu bunun yerine 2 bölge uygulamasına devam etme kararı aldık. Öte yandan, şark görevini bitiren bir polisimiz batıya geldiği zaman orada görev süresi olan 8 yılı bitirdiğinde zorunlu rotasyona tabiydi, artık bunu kaldırdık. Kendi istemediği sürece veya ikinci şarkı gelmediyse orada kalabilme imkanı getirdik. Şark görevini tamamen bitiren personel, batı illerinde görev süresini tamamlaması halinde zorunlu rotasyona tabi tutulmayacak. Ayrıca şarktan muafiyet hakkı olanlara muharip gazileri de ekledik. Şarkta bulunan 11 il ve bu illere bağlı 64 ilçe ve 6 merkeze bağlı birimde görev süresi 5 yıldı ancak bunu 4 yıla, 4 yıl olanı da 3 yıla düşürdük. Ayrıca bir yeniliğimiz de şu; aynı yerde kesintisiz şekilde iki şarkı birden yapacaksa ilk şark 4 yıl, ikinci şark 3 yıl olmak üzere toplam 7 yılda şark hizmeti bitmiş olacak. Bir diğer önemli yeniliğimiz, yaş haddinden emekliliğine 3 yıl kalan personele sağlanan hakların, 5 yıla çıkarılması oldu." dedi.


Polis Teşkilatının tüm zorluklara rağmen dik duruşundan vazgeçmediğini dile getiren Bakan Süleyman Soylu, "15 Temmuz darbe girişimine gelene kadar Türkiye’yi sürekli olarak fitneye sokmaya çalışan FETÖ terör örgütü bir taraftan, diğer tüm terör örgütleri bir taraftan, vesayet sistemlerinin oluşturduğu baskılar bir taraftan sürekli Türkiye’nin huzurunu, güvenini, dengesini, demokratik düzenini bozmaya çalışan bir anlayışla içeriden ve dışarıdan karşı karşıya kaldık. Türk Polis Teşkilatı bütün bu saldırılara rağmen dimdik ayakta durmuş, cephesini ve kalesini muhafaza etmiştir. Türk demokrasisine sonuna kadar sahip çıkarak huzur ve asayişin temini için büyük bir mücadele ortaya koymuştur. Her türlü baskı ve yoğun tehdide rağmen geri adım atmayarak ülkemizi huzurlu bir şekilde geleceğe taşıma yemini etmiş ve sadakatle sahip çıkmıştır." değerlendirmesinde bulundu.


İçişleri Bakanı Soylu, "Dünya tarihinde böyle bir mücadele söz konusu değildir. Bu mücadeleyi planlayanlar, ortaya koyanlar ve bu saldırıları gerçekleştirmeye çalışanlarla yapılan bu mücadele, sadece bu topraklarda planlanan saldırılara karşı yapılan bir mücadele değildir. Amerika’dan Avrupa’ya kadar planlanmış ve cumhuriyetimizi, demokrasimizi, huzuru, sükunu, asayişi, birlik ve beraberliğimizi sağlamak için kendini adamış Türk Polis Teşkilatını ortadan kaldırmaya, bölmeye, parçalamaya yönelik bir saldırıya karşı yapılan bir mücadeledir." ifadelerine yer verdi.


Emniyet Genel Müdürü Aktaş, “Gençlerimizi ve geleceğimizi tehdit eden uyuşturucu ile mücadelede kökünü kurutma operasyonları başta olmak üzere, hem operasyonel anlamda, hem de bilgilendirme, bilinçlendirme ve her kesimi sürece dahil ederek ortak akılla, ortak duyarlılıkla bu sorunu çözme noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaya, yolcu ve sürücü güvenliği için etkin, sürekli ve yoğun denetimler, her kesimi kapsayan eğitim ve kampanyalar, ilaveten üstün gayretimiz neticesinde elde ettiğimiz başarı seviyesini yükseltecek, trafikteki can kaybı sayısını inşallah hep birlikte daha da azaltacağız. Bunlara ilaveten her türlü manipülasyona açık olan fail ve mağdurları her geçen gün artan siber suçlarla mücadelemizi, uluslararası standartlardaki teknolojik donanımla, etkin bir şekilde sürdürmekteyiz.” dedi.


Türk Polis Teşkilatının uluslararası arenada başarısına ve etkin şekilde görev almasına değinen Aktaş, “Katar başta olmak üzere birçok ülke ile iş birliği ve eğitim faaliyetleri yürüterek, tecrübemizi ve bilgimizi paylaşıyor, dünya güvenliğine katkı sunmaya devam ediyoruz. Bütün görev alanlarımızda, “insanı yaşat ki, devlet yaşasın”  anlayışını esas alarak, hizmetin en iyisine layık olan milletimize sunduğumuz güvenlik hizmetinin kalitesini arttırmakla mükellefiz.” şeklinde konuştu.


Aktaş, tüm Emniyet Teşkilatı personeline ve sahada büyük bir özveri ve işbirliği ile ortak çalışmaların yürütüldüğü Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarına şükranlarını iletti.

Konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çekildi. 14 Ocak 2023 tarihine kadar devam edecek olan İl Emniyet Müdürleri Değerlendirme Toplantısı’nda; Başkanlar, Daire Başkanları ve İl Emniyet Müdürleri birim faaliyetlerine ilişkin sunumlar gerçekleştirecek.