Asayiş Haber Girişi : 24 Ekim 2023 15:17

Müebbet yedi 'Allah razı olsun' dedi!

Müebbet yedi 'Allah razı olsun' dedi!
Erzurum’da infaz koruma memuru Turgay Kınalı’yı (59) bıçaklayarak öldüren eski hükümlü Yılmaz Çelik (49) kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Gardiyan katili Çelik, aldığı cezayı öğrendikten sonra mahkeme heyetine ‘Allah razı olsun’

Erzurum’da infaz koruma memuru Turgay Kınalı’yı (59) bıçaklayarak öldüren eski hükümlü Yılmaz Çelik (49) kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Gardiyan katili Çelik, aldığı cezayı öğrendikten sonra mahkeme heyetine ‘Allah razı olsun’ dedi.

Geçen yıl Eylül ayında meydana gelen olayda eski hükümlü Yılmaz Çelik, infaz koruma memuru Turgay Kınalı’yı boynundan ve karnından bıçaklayarak sokak ortasında öldürmüştü. Şehrin konuştuğu olayın karar duruşması Erzurum Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.Duruşmada taraf avukatları ve infaz koruma memuru Turgay Kınalı’nın yakınları hazır bulundu.

Duruşmada Kınalı’nın avukatları, sanık Çelik’in tasarlayarak öldürmeden ceza almasını, en üst sınırdan yargılanmasını talep etti. Avukat Bahar Kınalı beyanında, “Dosyada TCK 82/1a ve 1c hükümleri kamu görevi hükümleri göz ardı edilmiştir. Olay maktulün görevinden kaynaklanmaktadır. Bahsi geçen bütün nitelikli hallerin dosyada mevcut olduğunu görmekteyiz ve uygulanması talep etmekteyiz. Sanığın soruşturma ve kovuşturma esnasındaki bütün beyanlarının çelişkili olduğunu görüyoruz. Suça yatkın bir kişilik olduğu da bellidir. İndirim uygulanmaması gerekmektedir. Sanığa verilen hiçbir ceza maktulün ailesinin, eşinin, kardeşlerinin, akrabalarının acısını yangınını söndürmeyecek gözyaşını dindirmeyecek belki ama en üst sınırdan verilen ceza herkesin, meslektaşlarının, kamu vicdanını bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Basına yansıması nedeniyle heyetçe verilecek karar anlamlıdır” dedi.

Sanık Yılmaz Çelik’e son sözleri soruldu. Çelik, “Susma hakkımı kullanıyorum. Yüce mahkemeye sığınıyorum takdir yüce mahkemenindir” ifadelerini kullandı.  

Mahkeme, sanık Çelik’i ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.  Daha önce cinsel istismardan yaralamaya kadar 38 ayrı suç kaydı bulunan Çelik için başkaca artırım veya indirime gidilmedi. Sanık Çelik ise müebbet hapis cezasına çarptırıldığını öğrenince mahkeme heyetine, “Allah razı olsun” dedi. Duruşma sonrası infaz koruma memuru Turgay Kınalı’nın eşi Hacer Kınalı gözyaşlarına boğuldu.

Pandemide çıkmıştı

Duruşmaya güvenlik nedeniyle tutuklu bulunduğu Kırklareli Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS)  ile katılan sanık Yılmaz Çelik’in mahkeme heyetine sunulan üç sayfalık adli sicil kaydı ortaya çıkmıştı. Cinsel istismar, cinsel istismara teşebbüs, kasten yaralama, konut dokunulmazlığını ihlal gibi suçlardan 38 ayrı suç kaydı bulunduğu öğrenilen Çelik, adeta suç makinesi çıktı. Çelik’in işlediği suçlardan hakkında toplamda 35 yıl 7 ay hapis cezası ve 5 yıl da hükmün geri açıklaması kararı bulunuyor. Katil zanlısı Çelik, pandemide cezaevinden salıverilmişti.

Manolya BULUT-PUSULA

Etiketler : Asayiş infaz