Gündem Haber Girişi : 06 Eylül 2023 16:00

“Orta Vadeli Program’da uygulayacağımız politika sepetiyle, enflasyon sorununu ülkemizin gündeminden kaldıracağız”

“Orta Vadeli Program’da uygulayacağımız politika sepetiyle, enflasyon sorununu ülkemizin gündeminden kaldıracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Vadeli Programı Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Orta Vadeli Program’da uygulayacağımız politika sepetiyle, enflasyon sorununu ülkemizin gündeminden kaldıracağız. Para, maliye ve gelirler politikalarında eşgüdüm içerisinde hareket edilecek, enflasyon ataletini gidermeye yönelik adımlar atacağız” dedi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Orta Vadeli Programı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Programda yaptığı konuşmada, daha güçlü, güvenli ve müreffeh Türkiye hedefi doğrultusunda, ekonomideki ilk yol haritasını Orta Vadeli Program ile ortaya koyduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Programımızda temel ilkeler, politikalar, hedef ve gösterge niteliğindeki ekonomik büyüklükleri paylaşırken hiçbir sorunu görmezden gelmedik. Önceki dönemden farklı olarak yeni programda yapısal dönüşümlere özel bir başlık açtık. Temel konuları bir takvim ile programın önemli bir parçasına dönüştürdük” açıklamasında bulundu.

“PROGRAM DÖNEMİNDE EKONOMİK BÜYÜMEDEN KESİNLİKLE TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Büyüme ve ticaretten fiyat istikrarı ve finansal istikrara, beşeri sermaye ve istihdamdan yeşil ve dijital dönüşüme, afet yönetiminden kamu maliyesi ile iş ve yatırım ortamına yedi temel alanda öncelikli reform adımlarını belirlediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, program döneminde ekonomik büyümeden kesinlikle taviz vermeyeceklerini dile getirdi.

Orta Vadeli Program’da uygulayacakları politika sepetiyle, enflasyon sorununu ülkenin gündeminden kaldıracaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Para, maliye ve gelirler politikalarında eş güdüm içerisinde hareket edilecek, enflasyon ataletini gidermeye yönelik adımlar atacağız. Makro ihtiyati politikalarda sadeleşmeye gidilerek ekonomik dengeleri bozucu ve enflasyonu besleyen tüketim artışlarını önleyeceğiz” diye ekledi.

Yatırım, istihdam, üretim ve ihracata dayalı büyüme politikalarıyla fiyat istikrarı odaklı olarak reel sektörü destekleyen finansman imkânı sağlayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gıda fiyatlarında istikrarı ve arz güvenliğini teminen stratejik tarım ürünlerinde yeterlilik oranlarını belirleyerek üretim planlaması yapacağız” dedi.