Gündem Haber Girişi : 31 Ekim 2023 09:06

Uyanık ev sahiplerine kötü haber!

Uyanık ev sahiplerine kötü haber!
Kiracısına yüzde 25’in üzerinde zam yapan ev sahibinin tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, bir de ‘kötü niyet tazminatı’ ödemesine karar verdi.

Kiracıların yüzde 25 oranına kadar ödeme yükümlülüklerinin bulunduğunu belirten Avukat Şeymanur Yılmaz, “ Bu oranın üzeri yasal değil, ödemediği takdirde tahliye talep eden ev sahibinin talebi reddedilerek ‘kötü niyet tazminatı’ ödemesine hükmedilebilir” dedi.

Kiracısına yüzde 25’in üzerinde zam yapan ev sahibinin tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti, bir de ‘kötü niyet tazminatı’ ödemesine karar verdi. Kiracıların yüzde 25 oranına kadar ödeme yükümlülüklerinin bulunduğunu belirten Avukat Şeymanur Yılmaz, “ Bu oranın üzeri yasal değil, ödemediği takdirde tahliye talep eden ev sahibinin talebi reddedilerek ‘kötü niyet tazminatı’ ödemesine hükmedilebilir” dedi.

Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme sürerken, uygulama kurallarını hiçe sayan ev sahiplerini üzen haber İzmir’den geldi. Mahkeme heyeti görülen bir davada kiracısına yüzde 55 zam yapan ve tahliye talep eden ev sahibinin "kötü niyet tazminatı" ödemesine karar verdi. Emsal niteliğindeki karar, kiracıları rahatlattı.

Erzurum Barosu Avukatlarından Şeymanur Yılmaz, kiracıların hukuki haklarını kullanmada bilinçli hareket etmeleri gerektiğini söyledi.  Sözleşme devam ederken kira 2 ay üst üste ödenmediği takdirde ev sahibinin tahliye talep edebileceğini belirten Yılmaz, “Yalnızca sözleşmede belirtilen maddelere uygun şekilde kira artışına gidebilir. Kira artış oranı şu an için yüzde 25 ile sınırlandırıldı ve fahiş fiyatların önüne geçilebilmesi için de bu sınırlamanın süresi Temmuz 2024’e kadar uzatıldı. Ancak bu sınırlamaya uymayan ve yasal sınırın üzerinde kira artışı yapan ev sahipleri olabiliyor. Bu durumlarda kiracıların da hukuki haklarını bilmesi, bilinçli hareket etmeleri gerekiyor. Kiracılar sınırın üzerinde artış yapılsa dahi yüzde 25’lik artış kadarını ödemekle yükümlüdür. Bunun üzerindeki kira bedelini ödemediği takdirde hukuken hiçbir yaptırımı yoktur” dedi.

Kötü niyetlilere tazminat!

Kötü niyetli olarak icra başlatanlara verilen bir tazminat türü olan kötü niyet tazminatından söz eden Avukat Yılmaz, “Ancak yüzde 25’lik artışın üzerindeki kira bedelini ödemeyen kiracıya dava açan ve tahliyesini talep eden ev sahipleri de olabiliyor. Böyle durumlarda tahliye talep eden ev sahibinin talebi reddedilerek ‘kötü niyet tazminatı’ ödemesine hükmedilebilir. Kötü niyet tazminatı, icra takiplerinde alacaklıların kötü niyetli olarak icra başlatmalarından verilen bir tazminat türü. İzmir’de yaşanan bir olayda alınan karar benzer davalar için emsal oluşturacak niteliktedir” diye konuştu.

Manolya BULUT-PUSULA