• Dönerci Hacı Baba
Şehir Gündemi Haber Girişi : 04 Kasım 2023 13:42

Erzurum'a havadan aşı yağdı!

Kuduza Karşı Oral Aşı Temini Projesi kapsamında hazırlanan içine aşı yerleştirilmiş yemler, 29 ildeki yaban hayatı bölgelerine uçaktan atılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uçağı, havadan aşılı yemlemeye ilk olarak Erzurum’dan başladı.

Kuduza Karşı Oral Aşı Temini Projesi kapsamında hazırlanan içine aşı yerleştirilmiş yemler, 29 ildeki yaban hayatı bölgelerine uçaktan atılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uçağı, havadan aşılı yemlemeye ilk olarak Erzurum’dan başladı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, kuduz hastalığına karşı aşı çalışmalarını yaban hayatı için de sürdürüyor. Avrupa Birliği’nin de desteklediği "Türkiye’de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini Projesi" kapsamında son 3 yılda 35 milyon aşılı yem, kırsal ve ormanlık alanlara bırakıldı. Proje kapsamında 2 milyon 640 bin doz aşı daha havadan atılacak.

Mücadeleyle, hastalığa duyarlı hayvanlar aynı anda bağışık hale getirilerek, evcil hayvanlar ile yabani hayvanlar arasında enfeksiyon bulaşması önlenmeye çalışılıyor.

Erzurum’dan başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı 2023 yılı için de kuduz aşı çalışmalarını sürdürüyor. 2 milyon 640 bin doz oral kuduz aşısı alımı gerçekleştiren Bakanlığa bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, sonbahar dönemi aşılama çalışmalarına Erzurum'dan başladı.  Uçaklarla havadan kırsal ve yaban alanlara atılan aşılar Sinop, Samsun, Amasya, Çorum, Yozgat, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Ağrı, Kars, Ardahan, Erzincan ve Tunceli illerinde de gerçekleştirilecek.

Aşılı yemlere temas etmeyin!

Havadan atılan aşılı yemlere insan teması olması halinde kokuda değişiklik meydana geldiğinden yaban hayvanlarının tüketmediğini, bunun da uygulamanın etkisini azalttığı bildirildi.  Bu sebeple bakanlık tarafından kırsal ve ormanlık alanlara havadan atılan aşılı yemlere temas edilmemesi, dokunulması halinde ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması uyarısında bulunuldu.

Milyonlarca doz aşı

Bakanlık, 2008-2010 döneminde kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla Avrupa Birliği destekli “Türkiye'de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi"ni uygulamıştı. Bu kapsamda 3 yılda yaban hayatına yönelik toplam 1 milyon 800 bin doz oral kuduz aşısı ve 3 milyon doz parenteral kuduz aşısı uygulandı. 2014-2016 yılları arasında yürütülen “Türkiye'de Kuduza Karşı Ağızdan Aşılama Projesi" kapsamında, 3 yıl süreyle üç kampanya ile toplam 5 milyon 670 bin aşılı yem atıldı. Avrupa Birliği desteği de sağlanan "Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini Projesi" kapsamında ise yaban hayatına yönelik 225 bin kilometrekare alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması gerçekleştirildi. Proje kapsamında gerçekleştirilen 7 kampanya döneminde toplam 35 milyon aşılı yem uçaklardan kırsal ve ormanlık alanlara atıldı.

Bakanlıkça evcil hayvanlara uygulanan aşı programı kapsamında ise 2021 yılından bugüne 1 milyon 603 binden fazla kedi ve köpeğe kuduz aşısı yapıldı.

Manolya BULUT-PUSULA