• Dönerci Hacı Baba
Şehir Gündemi Haber Girişi : 11 Eylül 2023 15:36

Mağdurlar yasa bekliyor

Erzurum’daki Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, sorunlarıyla ilgili raporu partisinin il kongresi için Erzurum’a gelen Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’a sundu. Mağdurlar, çıraklık ve stajyerlik başlangıcının sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesi için yasal düzenleme yapılmasını istiyor.

 

İrfan TARAKÇIOĞLU-PUSULA

Lise yıllarında staj yaptıkları sırada sadece sağlık sigortaları yatırılarak sigorta girişleri yapılan vatandaşlar, zorunlu stajın Sigorta Tescil Başlangıcı olarak kabul edilmesi için mücadelelerini sürdürüyor.

Toplam 1,5 milyon kişi

Erzurum’da staj ve çıraklık sigortası mağdurları adına çalışmalar yapan Gürkan Yeğin ve Erhan Tuvanç, Türkiye genelinde 1998 öncesi 250 bin, 2000 sonrası döneme ait 1 milyon 200 bini aşkın olmak üzere toplamda 1,5 milyon vatandaşın mağdur bulunduğunu söyledi. Mağdurlar, Türkiye’de bir federasyon ve Türkiye’nin çeşitli yörelerinde bulunan 17 dernekle seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade ettiler.   Mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal bir düzenleme beklediklerini anlatan Yeğin ve Tuvanç, “Derdiğimiz EYT değil. Staj başlangıcında yapılan SSK tescili sigorta başlangıcı sayılsın yeter. Düşünün, EYT’li 5900 gün ile emekli oluyor. Mağdurlardan 7200 günü olanlar dahi emekli olamadı. Bize sigorta yapıldığı dönemde verilen kartın üzerine staj sigortasıdır v.s yazmıyor. 2008 yılına kadar SGK’nın internet sisteminde staj  sigorta başlangıcı olarak gözüküyordu. Sonradan kaldırdılar. Türk vatandaşı olup Avrupa ülkelerinde lise döneminde staj yapanların bu stajları kabul edildi. Avukatların  doktorların stajları sigorta başlangıcı olarak kabul ediliyor.  Sözün kısacası çırak ve stajerler mağdur ediliyor” dedi.

Sorunlarını anlatıyorlar

1987 yılında çıkarılan geçici bir kanunla çırak ve stajyerlere borçlanma imkanı getirildiğini anlatan Yeğin ve Tuvanç, askerlik ve doğum borçlanması yapılmasına rağmen, daha sonradan, zorunlu olan stajla ilgili böyle bir düzenleme yapılmadığını kaydetti.  Yeğin ve Tuvanç, konuyu Erzurum Ticaret Odası, Erzurum Milletvekili Fatma Öncü’ye rapor halinde sunduklarını, hafta sonunda ise Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’a aktardıklarını söyledi. Erbakan’ın konuyu yakından takip ettiğini söylediğini aktaran Yeğin ve Tuvanç, Erbakan’ın meclis açılır açılmaz konuya gündeme alacaklarını söylediğini bildirdi. Yeğin ve Tuvanç, Erzurum Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği, AK Parti Milletvekili Mehmet Emin Öz ve çeşitli kurumlara durumlarını anlatmak için randevu beklediklerini ifade etti.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde 1980 ve 1990’lı yıllarda meslek liselerinde ve çıraklık okullarında iken zorunlu staj yaparak fabrika, banka ve sanayi kurumları ve değişik işyerlerinde 1 ila 6 yıl arasında çalışan  iş akdi ve SSK girişleri  yapılan stajyerler  ve çırakların çalıştıkları döneme ait  hizmet süreleri sigortadan sayılmıyor ve giriş tarihi de sigorta tescil başlangıcı olarak kabul edilmiyor.