Şehir Rehberi Haber Girişi : 22 Nisan 2024 10:48

Trabzon ses çıkardı, Erzurum sessiz!

Trabzon ses çıkardı, Erzurum sessiz!

Erzurum ve Trabzon’da bulunan Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri bünyesinde faaliyet gösteren 'Alo 199' çağrı merkezinin kapatılacağı iddialarına Trabzon’dan tepki geldi. Çalışanlar işlerini kaybetmemek için protesto düzenlerken Erzurum ise duruma sessiz kaldı.

Erzurum ve Trabzon’da yüzlerce kişinin istihdam edildiği Nüfus ve Vatandaşlık Çağrı Merkezlerinin kapatılacağına dair çıkan iddialar, çalışanlar arasında tedirginlik yarattı. İşlemlerin yüzde 90’ının sistem üzerinden gerçekleştiğini tespit eden bakanlık, pandemi sonrası evden çalışma sisteminin uygulandığı çağrı merkezlerinin akıbeti için çalışma başlattı.

Erzurum ve Trabzon’da bulunan Nüfus ve Vatandaşlık Çağrı Merkezlerinin akıbeti konusuna dair çıkan söylentiler, yüzlerce aileyi huzursuz etti. İçişleri Bakanlığı’nın Erzurum’da 150, Trabzon’da ise 350 kişiye istihdam sağlayan çağrı merkezlerini kapatma kararı alacağı ileri sürüldü. Söz konusu çağrı merkezlerinin kapatılacağı söylentileri üzerine, istihdam edilen yüzlerce kişiyi işsizlik korkusu sardı. Çağrı merkezlerinin kapanacak olmasına tepki ise Trabzon’daki çalışanlardan geldi. Çalışanlar, işlerini kaybetme endişesiyle Trabzon Meydan Parkı'nda basın açıklaması düzenledi. Erzurum ise sessizliğe büründü.

 

Karara tepki gösteren çağrı merkezi çalışanı Melike Yıldırım, şunları söyledi: "Trabzon ile birlikte Ankara ve Erzurum lokasyonlarıyla vatandaşımıza hizmet veren çağrı merkezimiz ne yazık ki ani bir karar ile kapatılmak istenmektedir. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri bünyesinde kurulan ALO 199 çağrı merkezimizin yalnızca Trabzon lokasyonunda 350 personelimiz istihdam edilmektedir. Siyasi olarak da Sayın Cumhurbaşkanımıza bağlılığını son yerel seçimlerde de gösteren Trabzon'umuzda 350 kişinin istihdamının sağlandığı bir ekmek kapısının kapatılacak olması son derece üzücüdür. Taşeron şirketlerde çalışan binlerce emekçi kadro beklerken Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetlerine bağlı çalışan Alo 199 çağrı merkezlerinin kapatılması düşündürücüdür. Kamuya ait çağrı merkezlerinin kapatılacağı iddiaları ise diğer çağrı merkezlerinde çalışan yüzlerce işçiyi tedirgin etmekte, vatandaşa hizmet veren çağrı merkezi çalışanları psikolojik olarak çöküntü yaşamaktadır. Bu kapatma kararı ile birlikte sadece çalışan 350 kişi ve aileleri değil maddi anlamda tüm şehrimiz zarar görecektir” dedi.

Alo 199 çağrı merkezinin kapatılmasının hem hizmet alan vatandaşlara hem de çalışarak evine ekmek götüren emekçilere kötülük olacağını söyleyen Yıldırım, “Bu kapatma kararı ile birlikte yeni evlenen, evlilik hayali kuran, 6 aylık hamile eşi çalışmayan, otizmli çocuğunun tedavisini sürdüren, kanser tedavisi gören, bankaya kredi borcu olan, taksit ödeyen ve hayatını bu zor ve acımasız ekonomik şartlarda devam ettirmeye çalışan 350 insanın geleceği, hayalleri karartılmaktadır. Trabzon lokasyonunun kapatılması kentin gelecek ekonomik kaynaktan mahrum edilerek fakirleşmesi, çalışanların işsiz kalması, işsizliğin artması, ekonominin çarklarının zarar görmesi demektir. Kapatılma gerekçesi olarak çağrı popülasyonunun düşmesi gösterilse de gerçeğin bu olmadığının farkındayız. Çağrı merkezinde çalışan bizler gerek pandemi döneminde bir saniye nefes almadan çalıştık, gerekse pasaport ve kimlik yenilemelerinde en yoğun dönemlerde vatandaşımıza hizmet ettik. Dünyada çip krizi yaşanırken vatandaşımızın mağdur edilmemesi için gayret gösterdik. Bugün de vatandaşlarımızın nüfus müdürlüklerinde sıra beklemeden hizmet almaları için özveriyle işimizin başındayız” diye konuştu

Manolya Bulut